دلار فشار زیادی بر قیمت طلا وارد می کند

در حالی که نگرانی ها نسبت به سیاست های اقتصادی و مالی دولت ترامپ موجب کاهش ارزش دلار آمریکا شده ولی افزایش شاخص سهام در بازارهای مالی از سوی دیگر فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز،قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین المللی امروز با افت نسبی به کمتر از ۱۱۹۹ دلار رسیده است. قیمت طلا روز چهارشنبه برای لحظاتی به کمتر از ۱۱۹۲ دلار رسید که این رقم پایین ترین میزان از ۱۳ ژانویه بوده است.
ادوارد میر تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری اف سی استون در این باره تاکید کرد: تاثیر افزایشی افت ارزش دلار آمریکا بر قیمت طلا با تقویت شاخص سهام در بازارهای بین المللی جبران شده و این مساله کاهش قیمت طلا را به همراه داشته است. شاخص سهام داوجونز برای نخستین بار به بیش از ۲۰ هزار واحد رسیده است.
وی افزود: به نظر می رسد قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر  نوسانات ارزش دلار آمریکا و شاخص سهام در بازارهای بین المللی قرار خواهد داشت.
به دنبال افزایش شاخص بورس وال استریت، شاخص سهام در بازارهای آسیایی نیز امروز با افزایش روبرو شده است.
بازارهای بین المللی منتظر اعلام سیاست های اقتصادی و مالی دولت ترامپ هستند. شاخص ارزش دلار نیز با ۰٫۲ درصد کاهش در برابر ارزهای معتبر بین المللی به ۹۹٫۸۴ واخد رسیده است.
وانگ تائو تحلیلگر تکنیکال بازار طلا نیز تاکید کرد: سطح حمایتی قیمت طلا در شرایط کنونی ۱۱۹۷ دلار است و اگر این سطح شکسته شود احتمال افت بیشتر قیمت طلا تا سطح ۱۱۸۲ دلاری وجود دارد.
دانیل هاینس استراتژیست ارشد بانک ای ان زد استرالیا نیز گفت: افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری مانع از افت بیشتر قیمت جهانی طلا خواهد شد. روند نزولی ارزش دلار در شرایط کنونی ادامه خواهد یافت.
وی در ادامه افزود: نگرانی های سیاسی در اوایل ۲۰۱۷ میلادی با افزایش روبرو شده و سیاست های تجاری حمایتی ترامپ و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته باشد.
به نوشته سایت طلا،قیمت طلا از اواسط دسامبر تاکنون تحت تاثیر نگرانی های مربوط به سیاست های دولت ترامپ با افزایش ۷ درصدی روبرو شده است.
البته تقاضای طلا در بازار هند  به خاطر افزایش قیمت جهانی با کاهش روبرو شده و آغاز تعطیلات سال جدید چینی نیز افت تقاضای طلا در بازار چین را به همراه داشته است.
میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۰٫۶۳ درصد کاهش به کمتر از ۷۹۹ تن رسیده است.

logo-samandehi