دلار در مرز ۱۵ هزار تومان

قیمت دلار در صرافی‌های بانکی با افزایشی ۵۰ تومانی به ۱۳هزار و ۹۰۰تومان رسید که رکوردی تازه در بازار این شاخص ارزی تلقی می‌شود. این در حالی است که در بازار غیر رسمی دلار تا ۱۴هزار و ۸۰۰تومان نیز معامله می‌شود و چند گام بیشتر تا رسیدن دلار به کانال ۱۵ هزار تومان باقی نمانده است.

به گفته برخی از فعالان، در صورتی که #دلار خود را بالای ۱۴ هزار تومان تثبیت کند و موفق به عبور از سطح ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومانی شود، می‌توان انتظار موج جدیدی از افزایش قیمت را داشت.

به گزارش بنکر، سد مقاومتی دلار که پیش‌تر در میانه کانال سیزده‌هزار تومان بود حالا به ۱۴ هزار تومان منتقل شده است. دلار از آبان ماه سال جاری تغییر کانال را کلید زده است و حالا در ماه‌های گذشته از کانال یازده هزار تومان به کانال ۱۴هزار تومان رسیده و در حال ورور به کانال ۱۵هزار تومان است. براساس این گزارش #قیمت هر #یورو نیز به ۱۵هزار و ۲۰۰تومان رسید که در قیاس با دیروز رشدی ۱۰۰تومانی را شاهد است. نرخ خرید یورو از مردم در #صرافی‌ های بانکی نیز برابر با ۱۴هزار و ۹۰۰تومان اعلام شد.
با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس این بیم می‌رود که قیمت دلار باز هم گران‌تر شود و سیاستهای بانک مرکزی برای کنترل آن بی‌نتیجه بماند. دولت در روزهای پایانی سال با کسری بودجه جدیدی مواجه است. برخی کارشناسان علت افزایش قیمت دلار را بی‌ارتباط با این امر نمی‌دانند. خالی شدن صندوق ذخیره ارزی از دلار در کنار فشار تحریم‌ها شرایط اقتصادی کشور را پیچیده کرده است. بیم آن می‌رود قیمت ارز مانند سال گذشته تخت گاز پیش برود و کنترل شرایط از دست #بانک_مرکزی نیز خارج شود.

 اعتراف #همتی به رشد #نقدینگی
هر چند عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در یک سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است.آمارهای رشد نقدینگی باید با توجه به روندهای بلندمدت متغیرهای پولی کشور تحلیل شود، به‌طوری که رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی ۵۰ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است. افزوده شدن خالص ذخایر ارزی کشور نقش عمده‌ای در این رشد داشته است.
به عبارتی وی اذعان می‌دارد که ما با رشد نقدینگی مواجه شدیم که این رشد می‌تواند زمینه ساز #تورم بیشتر و پایین آمدن ارزش #پول #ملی و افزایش #نرخ_دلار باشد.

logo-samandehi