دلار در محدوده ۳۷۷۵ تومان باقی ماند

در اولین روز هفته، دلار اولین رشد ۲ رقمی در سال ۹۶ را تجربه کرد تا پس از حدود ۲۵ روز وارد محدوده ۳ هزار و ۷۷۰ تومان شود. روز شنبه، شاخص بازار ارز ۱۲ تومان افزایش را تجربه کرد و به قیمت ۳ هزار و ۷۷۶ تومان رسید. رشد دلار در دومین روز هفته متوقف شد و این ارز با یک تومان افت به قیمت ۳ هزار و ۷۷۵ تومان رسید.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، این کاهش در حالی به ثبت رسید که در مقاطعی از روز قیمت دلار تا آستانه محدوده ۳ هزار و ۷۹۰ تومان بالا رفته بود. در واقع نوسان‌های قیمت دلار در ۲ روز ابتدایی هفته بالاتر رفته است و تحلیل‌های متفاوتی در بازار در این ارتباط وجود دارد. عده‌ای تحرکات معامله‌گران فردایی، افزایش تقاضا در معاملات نقدی، رشد نرخ حواله درهم، کاهش عرضه بازارساز و جوسازی معامله‌گران پیرامون برخی اخبار سیاسی و بیرون بازاری را از عوامل افزایش نوسان عنوان کردند.
برخلاف رشد قیمت دلار، روز شنبه، سکه تمام‌بهار آزادی در مسیر کاهشی قرار گرفت و از کانال یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان پایین رفت. در اولین روز هفته، سکه هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با هزار تومان کاهش به قیمت یک میلیون و ۲۱۹ هزار تومان رسید. با این وجود، روند فلز گرانبهای داخلی در دومین روز هفته تغییر کرد. روز یکشنبه سکه با ۲ هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و ۲۲۱ هزار تومان رسید. این رشد بیشتر ناشی از تحرکات معامله‌گران سبزه میدان در روز تعطیلی بازارهای جهانی بود. به نظر می‌رسد اگر روز دوشنبه بهای اونس در بازارهای جهانی رشد نکند، به احتمال زیاد سکه می‌تواند تغییر مسیر دهد. البته روز دوشنبه، بخشی از بازارها تعطیل هستند.
سه تحلیل عمده از نوسان قیمت دلار در بازار روز شنبه وجود داشت؛ دسته‌ای از معامله‌گران افزایش قیمت را ناشی از عامل بنیادی کاهش عرضه بازارساز دانستند. دسته دوم، رشد نوسان را بیشتر به تحرکات معامله‌گران فردایی و خریدهای خالی‌فروشان ارزی برای پرداخت تعهدات خود نسبت دادند. این در حالی بود که برخلاف دو دسته اول، گروهی افزایش قیمت را ناشی از واکنش معامله‌گران نسبت به عوامل سیاسی و بیرون از بازار دانستند. به گفته آنها شکل مناظره روز جمعه و نحوه مواجهه برخی نامزدها، بازار را مقداری نگران کرد. بازگشت تقسیم‌بندی‌های فقیر و غنی و رویکردهای پوپولیستی از نظر برخی فعالان موجب ورود تقاضای احتیاطی به بازار و افزایش دامنه فعالیت نوسان‌گیران شد.
روز شنبه، حجم معاملات در بازار بالا رفت و میزان نوسانات کمی بیشتر از روزهای قبل بود. همین موضوع موجب شد میزان هیجانات کمی برجسته‌تر شود. به گفته فعالان، در ساعات ابتدایی روز احتیاط بر روند بازار حاکم بود و قیمت در میانه محدوده ۳ هزار و ۷۶۰ تومان آرام گرفته بود. با این حال، از میانه روز میزان خریدهای ارزی بالا رفت و قیمت در مسیر افزایشی قرار گرفت. با افزایش تقاضا قیمت نزدیک ساعت یک ظهر از محدوده ۳ هزار و ۷۷۰ تومان عبور کرد و در نهایت روی قیمت ۳ هزار و ۷۷۶ تومان قرار گرفت.یکی از عوامل دیگری که زمینه‌ساز رشد دلار شد، افزایش تقاضا در معاملات نقدی بود که بخشی از آن ناشی از ورود تقاضای احتیاطی شماری از نوسان‌گیران بود.
به نوشته دنیای اقتصاد،روز یکشنبه، افزایش بهای دلار در ابتدای روز ادامه یافت و این ارز تا نزدیکی محدوده ۳ هزار و ۷۹۰ تومان بالا رفت. در دومین روز هفته، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۷۸۱ تومان آغاز کرد که افزایشی ۵ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز شنبه داشت. رشد ابتدای این روز معامله‌گران بازار را هیجانی‌تر کرد تا بهای این ارز در مقطعی از روز تا ۳ هزار و ۷۸۷ تومان نیز بالا رود. با این وجود با رسیدن دلار به نقطه یادشده فروش‌ها در بازار بالا رفت تا قیمت این ارز نه تنها از محدوده ۳ هزار و ۷۸۰ تومان و سقف سال ۹۶ عقب‌نشینی کند، بلکه با قرار گرفتن بر نقطه ۳ هزار و ۷۷۵ تومان، یک تومان از ارزش خود را نسبت به روز شنبه از دست بدهد.
به گفته فعالان، روز یکشنبه، دلار در ابتدای روز با علامت رشد نرخ حواله درهم در مسیر افزایشی قرار گرفت؛ ولی زمانی که بهای این ارز به ارزش آن در کشورهای همسایه نزدیک‌تر شد، معامله‌گران ترجیح دادند در موقعیت فروش قرار بگیرند. این در حالی است که همچنان عده‌ای از معامله‌گران افزایش قیمت ابتدای روز را بیشتر به تاثیرات عوامل برون بازاری نسبت دادند. این عده کاهش قیمت دلار را نیز ناشی از افزایش عرضه بازارساز دانستند. بازگشت قیمت دلار در روز یکشنبه در شرایطی صورت گرفت که برخی معامله‌گران انتظار داشتند، این ارز تا مرز ۳هزار و ۸۰۰ تومان بالا رود.

logo-samandehi