دلار به کانال ۱۲.۰۰۰ تومان سقوط کرد

ایرنا نوشت: در محدوده خیابان #فردوسی که قدم می‌زنی دو نکته بیشتر از همه جلب توجه می‌کند، یکی اینکه بیشتر افراد فروشنده‌اند و دیگر اینکه دو خبر به شدت بازار را تحت‌تأثیر قرار داده و همین امر باعث شده تا دیروز #نرخ #ارز به کانال ۱۲ هزار تومان سرازیر شود.

در گوشه و کنار بازار از یک سو شایعه‌ای است که امکان مراودات #ارزی فراهم شده بنابراین‌بانک مرکزی دیگر با محدودیت عرضه ارز مواجه نیست و دیگری اینکه برخی به ویژه #صرافی‌ها خبر می‌دهند که قرار است عملیات #بازار باز و بازار #متشکل ارزی را از اول تیر ماه عملیاتی کند. از همین رو است که روز گذشته قیمت ارز به روند کاهشی روزهای اخیر ادامه داد؛ به طوری که #دلار با کاهش ۴۰۰ تومانی قیمت در صرافی‌های #مجاز #بانک #مرکزی به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان برگشت.

البته برخی صرافی‌ها نیز روند کاهشی را بی‌ارتباط با آمدن #آبه #شینزوآ نمی‌دانند و آن را حامل پیام و خبرهای خوب می‌دانند، به هر حال داستان هر چه هست بازارهای موازی همچون #خودرو، #ارز، #طلا و #سکه همگی با افت قیمت مواجهند و برای هر یک نیز دلایل قانع‌کننده‌ای ارائه می‌کنند.

دلار در کانال ۱۲.۰۰۰ تومان
بانک‌ها دیروز (۱۹ خرداد) قیمت ارز را نسبت به روز گذشته کاهش دادند؛ به طوری که قیمت خرید دلار در بانک‌ها به ۱۲ هزار و ۵۲۸ تومان رسیده‌است. همچنین قیمت خرید #یورو نسبت به روز شنبه با کاهش همراه شد و شعب ارزی بانک‌ها امروز هر یورو را ۱۴ هزار و ۲۰۳ تومان می‌خرند که قیمت این ارز نیز کاهش یافته‌است. هر پوند انگلیس نیز در شعب ارزی بانک‌ها به قیمت ۱۵ هزار و ۹۶۸ تومان خریداری می‌شود. قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری که #قیمت #فروش ارز #مسافرتی در بانک‌ها ۱۴ هزار و ۹۱۷ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان می‌رسد.

اما صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت دلار را نسبت به روز گذشته ۴۰۰ تومان کاهش دادند؛ به طوری که قیمت خرید دلار در این صرافی‌ها ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان است. این صرافی‌ها همچنین، هر یورو را به قیمت ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان می‌خرند و ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان می‌فروشند که این نرخ‌ها نیز نسبت به روز گذشته ۴۰۰ تومان کاهش داشته‌است.

افت شدید قیمت سکه
سکه تمام‌بهار آزادی نیز در بازار تهران دیروز به ۴ میلیون و ۴۶۵ هزار تومان و طلای ۱۸ عیار هم ۴۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده که افتی در حود ۱۰۰ هزار تومان را تجربه کرد. در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان، ربع‌سکه یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۸۹ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت طلای ۱۸ عیار هم ۴۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان تومان ارزش‌گذاری شده‌است. ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۵ .‌۱۳۴۰ دلار معامله می‌شود.

logo-samandehi