دلار به مسیر کاهشی بازگشت

روز دوشنبه برخلاف انتظارات بخش زیادی از سکه‌بازان، اونس طلا افزایشی نشد تا قیمت سکه تمام ریزش کند. سکه که روز یکشنبه با اهرم انتظارات معامله‌گران برای افزایش بیشتر بهای اونس ۷هزار تومان افزایش را تجربه کرده و به قیمت یک میلیون و ۲۱۳ هزار تومان رسیده بود، روز دوشنبه ۱۰هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک‌میلیون و ۲۰۳هزار تومان رسید.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به گفته فعالان، کاهش غیرمنتظره بهای اونس در ساعات ابتدایی روز مهم‌ترین عاملی بود که سکه‌بازان را در موقعیت فروش قرار داد. این در حالی بود که همزمان در بازار ارز، دلار در شروع معاملات راه افزایشی را در پیش گرفته و به میانه محدوده ۳ هزار و ۷۸۰ تومان رسیده بود. با این حال،  سکه تمام بیشتر از دلار به اونس توجه کرد تا اثر کاهشی متغیر جهانی پررنگ‌تر باشد، البته در ادامه روز، قیمت دلار نیز کمی پایین آمد و در نهایت با قیمت ۳ هزار و ۷۷۸ تومان به کار خود پایان داد که تنها ۲ تومان پایین‌تر از روز یکشنبه بود. با پایین آمدن دلار از سقف روزانه و افزایشی نشدن اونس تا ساعت ۳ بعدازظهر بود که شدت کاهش سکه تندتر شد، چنانکه در نهایت در نزدیکی مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داد.
روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ۲۱۴ هزار تومان آغاز کرد که افزایشی هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه داشت. با این وجود به سرعت فلز گرانبهای داخلی در مسیر کاهشی قرار گرفت، به‌طوری‌که تا ساعت ۱۲ ظهر قیمت تا یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان پایین رفت. به گفته فعالان، شروع نه چندان قوی اونس در بازارهای جهانی، معامله‌گران داخلی را مایوس کرد تا با افزایش عرضه قیمت در مسیر کاهشی قرار بگیرد. با این حال، این پایان کار نبود و در ادامه روز سکه افت بیشتری را تجربه کرد. در ساعات ابتدایی روز، قیمت دلار تا نقطه ۳ هزار و ۷۸۵ تومان بالا رفت و هم‌زمان در معاملات آتی نقطه ۳ هزار و ۷۹۰تومان لمس شد. افزایشی بودن دلار در ابتدای روز کمی سرعت ریزش سکه را کند کرد، هر چند که بیشتر معامله‌گران به اونس جهانی توجه داشتند.به نوشته دنیای اقتصاد، با وجود این در ادامه روز با پایین رفتن دلار از سقف روزانه و بازگشت به محدوده ۳هزار و ۷۷۰ تومان در کنار ضعف اونس برای عبور از محدوده هزار و ۲۶۰دلار زمینه‌ساز این شدند که سکه تمام با شدت بیشتری افت کند و در نهایت ساعت ۳ بعدازظهر با قیمت یک میلیون و ۲۰۳ هزار تومان به کار خود پایان دهد. هم‌زمان با افت سکه تمام، سکه‌های کوچک‌تر نیز در مسیر کاهشی قرار گرفتند. روز دوشنبه، نیم سکه ۴ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۶۸۱ هزار تومان رسید. ربع سکه نیز با ۵ هزار تومان افت به قیمت ۳۸۱هزار تومان رسید. چنانکه مشخص است روند بهای اونس در روزهای آینده نیز نقش مهمی در نوسانات قیمت سکه خواهد داشت. در این شرایط، حتی شماری از معامله‌گران فردایی پس از اتمام ساعت کاری بازار در معاملات پشت‌خطی سعی می‌کنند خود را با روند بهای اونس هماهنگ کنند. در واقع، زمانی که بازار داخلی تعطیل و بازارهای جهانی باز هستند، معامله‌گران سکه همچنان در معاملات خطی مشغول معامله هستند تا از نوسانات احتمالی اونس طلا چندان متضرر نشوند.

logo-samandehi