دلار از ۳۰ هزار تومان نیز فراتر می‌رود

یک کارشناس ارزی گفت: مشکل ورود ارز به کشور هنوز حل نشده و چون ارز فیزیکی در بازار موجود نیست و نقل‌و‌انتقالی هم صورت نمی‌گیرد قیمت ارز افزایش یافته است.

به گزارش بنکر، حمیدرضا کاهدی، اظهار کرد: خبرهای خوبی در خصوص افزایش صادرات نفت ایران منتشر شده که می‌تواند بیانگر افزایش ورود ارز به کشور باشد.

کاهدی افزود: اگر حجم ورود ارز به کشور افزایش یابد با نتایج مثبتی همراه خواهد شد اما اگر این قضیه اتفاق نیفتد و صادرکننده تمایلی به بازگشت ارز نداشته باشد بعید به نظر می‌رسد که روند رو به رشد قیمت دلار متوقف شود.وی ادامه داد: در حال حاضر دلار از ۲۹ هزار تومان هم عبور کرده و این احتمال وجود دارد که تا قیمت ۳۵ هزار تومان هم پیش برود.

به گفته کاهدی، یکی از عواملی که می‌تواند به کنترل قیمت ارز کمک کند بازگشت ارز است. در عین حال قرارداد ایران و چین نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.وی افزود: فروش نفت و همچنین بازگشت منابع بلوکه شده از کره از طریق شرکت‌های صوری و همچنین افزایش تمایل صادرکننده برای بازگشت ارز به کشور می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

این کارشناس ارزی به جهان صنعت گفت: زمانی که نرخ ارز خیلی بالا می‌رود صادرکننده از بازگشت ارز به کشور و عرضه آن با قیمت نیمایی خودداری می‌کند.کاهدی تصریح کرد: بنابراین اگر با مسائل اینچنینی مواجه شویم دلار همچنان به افزایش قیمت خود در بازار ادامه می‌دهد.وی افزود: با این حال ممکن است در مهر و آبان برخی خبرها بر بازار ارز تاثیر بگذارد و به کاهش قیمت آن منجر شود. این موضوع نیز اما بستگی به بازگشت ارز به کشور دارد چون در حال حاضر تمام مبادی ورود ارز به کشور بسته شده است.
بر اساس اعلام کاهدی، بازار حواله نیز در این شرایط نمی‌تواند کمک‌کننده باشد، چون وقتی کسی به صرافی مراجعه می‌کند باید قادر باشد که ارز دریافت کند؛ اما اگر این اتفاق نیفتد بازار سیاه ایجاد و به یکی از عوامل اصلی رشد قیمت دلار تبدیل می‌شود.

این کارشناس ارزی در پاسخ به این پرسش که انتخابات آمریکا چه تاثیر بر بازار ارز ایران خواهد داشت، گفت: این موضوع تاثیر زیادی بر بازار ایران نخواهد داشت اما به هر حال خوش‌بینی اندکی در خصوص انتخاب آقای بایدن وجود دارد که می‌تواند بازار را اندکی دچار کاهش قیمت کند.
وی افزود: انتخابات داخلی ایران مهم‌تر از انتخابات امریکاست و ممکن است بعد از انتخابات داخلی بازار ارز تغییر جهت خود را آغاز کند.کاهدی ادامه داد: شایعاتی هم در خصوص مذاکره ایران با آمریکا وجود دارد، اما هیچ‌یک از این مسائل نمی‌تواند چندان بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد.
وی تاکید کرد: حل مشکل صادرات و قرارداد با چین، اگر اتفاق بیفتد، جریان ورود ارز به کشور قطعا تسهیل می‌شود و در آن صورت می‌توان به افت قیمت دلار، ولو زیر ۲۰ هزار تومان، امیدوار بود.

logo-samandehi