دلار از حبس آزاد شد

در چهارمین روز هفته، تمام بازارها افزایشی بودند؛ دلار از کانال ۲۳هزار تومانی با قدرت بیشتری عبور کرد، سکه تمام بهار آزادی به کانال ۱۱ میلیون تومانی نزدیک‌تر شد و شاخص کل بورس پس از چند روز ریزش، سبزپوش شد.

به گزارش بنکر، از همان ابتدای روز سه‌شنبه، دلار تمایلات افزایشی خود را نشان داد، چرا که بالای مرز ۲۳ هزار تومان و با قیمت ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان در اولین معاملات به فروش می‌رفت. این قیمت ۱۳۰ تومان بیشتر از نرخ بسته شده روز دوشنبه بود. چنین شروع افزایشی، امیدهای معامله‌گران برای رشد قیمت را بیشتر کرد و آنها با افزایش خریدها توانستند قیمت این ارز را به بالای ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان ببرند. حدود ساعت ۴ بعدازظهر ارزش دلار در بازار ۲۳ هزار و ۳۷۰ تومان بود که نشان از رشد ۴۰۰ تومانی نسبت به روز دوشنبه داشت.  رشد قیمتی دلار در روز سه‌شنبه در شرایطی رخ داد که این ارز ۷ روز متوالی در دامنه محدود ۲۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان زندانی شده بود.

به نوشته دنیای اقتصاد، از نگاه تحلیلگران فنی، عبور دلار از محدوده ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان، این ارز را در یک کانال صعودی قرار می‌دهد و می‌تواند زمینه‌ساز حرکت به سوی سقف قبلی در کانال ۲۵ هزار تومانی شود. با این حال، بخشی از معامله‌گران هم عنوان می‌کردند، شاید بازارساز به‌دنبال آن است که بار دیگر از قیمت‌های بالا، فروش‌های خود را آغاز کند و از این طریق، با متضرر کردن نوسان‌گیران مانع از اثرگذاری آتی آنها بر قیمت‌ها شود.

البته گروهی هم در بازار عنوان می‌کردند، تقاضای جدیدی به بازار وارد و زمینه‌ساز گردش گردونه بازار به سمت افزایشی‌ها شده بود. در روز صعود دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز ۱۰۰ هزار تومان رشد کرد و به بهای ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. این افزایش در شرایطی به ثبت رسید که دیروز تا ساعت ۴ بعدازظهر، طلای جهانی هیچ حمایتی از افزایش قیمت سکه نکرده بود و بیشتر روند روبه نزول داشت.

logo-samandehi