خطرات تقابل ایران و آمریکا برای اقتصاد جهانی

یک #بانک #دانمارکی در گزارشی هشدار داد که افزایش تنش های بین #ایران و #آمریکا می‌تواند #اقتصاد جهانی را دچار رکود کند.

به گزارش ایسنا به نقل از فارکس استریت، دانسکه بانک دانمارک در گزارشی اعلام کرد که افزایش تنش ها در منطقه #خلیج #فارس تا جایی که به تقابل بین ایران و آمریکا منجر شود بسیار بعید است، اما افزایش تنش ها بین این دو کشور باعث وارد شدن اقتصاد جهانی به رکود و افزایش قیمت هر بشکه #نفت به ۱۵۰ دلار خواهد شد. با این حال در صورتی که این تنش ها در سطح فعلی باقی بمانند پیامدهای کمی برای نظام مالی و اقتصاد جهانی خواهند داشت.

طبق اعلام دانسکه بانک، این تنش ها باعث کاهش محسوس دستمزد واقعی و مصارف شخصی خواهد شد. تنش ها در خلیج فارس هم‌چنین می تواند باعث افزایش #تورم در کشورهای مختلف شود و با ایجاد فضای نامناسب برای سرمایه‌گذاری، بانک های مرکزی را مجبور به مداخله‌های سنگین و پرهزینه کند. هم چنین در چنین شرایطی تقاضا برای دارایی‌های امن نظیر #طلا و ارزهایی مثل #ین #ژاپن و #فرانک #سوئیس افزایش زیادی خواهد داشت.

به دنبال حمله چند روز پیش یگان های پهپادی #یمن به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو عربستان، عرضه ۵۰ درصد نفت #عربستان که معادل پنج درصد عرضه جهانی است، با اختلالات جدی مواجه شدو قیمت #نفت نیز بیشترین افزایش خود در طول سی سال اخیر را تجربه کرد. با این حال وزیر انرژی #عربستان وعده داده است که اختلالات ایجاد شده در بازار به زودی جبران خواهد شد و تولید نفت این کشور تا پایان ماه جاری میلادی به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت.

logo-samandehi