خداحافظی با ریال کی و چگونه انجام می‌شود؟

بحث حذف یک صفر از واحد پول ملی مدت هاست که از سوی مقامات اقتصادی و بانکی مطرح شده است تا اینکه در جلسه دیروز هیات وزیران مورد بررسی قرار گرفت و مراحل ن‌هایی را طی کرد.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،در این لایحه تغییر پول ایران از ریال به تومان و تعیین آن براساس ۱۰ ریال از جمله مواردی بود که مورد اشاره قرار گرفت.
این موضوع درحالی دوباره بررسی میشود که مردم سالهاست در تمام مبادلات پولی خود از واژه تومان به جای ریال استفاده میکنند و تصویب این موضوع تنها پذیرش واقعیتی است که مدتهاست عملی شده است.
در همین راستا سید محمد احمدی کارشناس بازار ارز در گفت وگو با میزان در رابطه با تغییر واحد پولی از ریال به تومان و تاثیر آن در بازار‌های مالی گفت: تبدیل ریال به تومان و حذف یک صفر از پول ملی عملا پذیرش واقعیتی است که سال هاست در بین مردم اتفاق افتاده و این درحالی است که کسی از واژه ریال در خرید و کار‌های روزمره خود استفاده نمی‌کند.
وی افزود: تغییر در واحد پولی کشور زمانی بر بازار‌های مالی و اقتصاد تاثیرگذار خواهد بود که حذف یک صفر زمینه‌ای برای حذف چند صفر دیگر در پول ملی کشور را ایجاد کند.
با این حال با نزدیک شدن به مراحل پایانی بررسی لایحه اصلاح نظام بانکی دولت که مدت‌هاست از سوی مقامات اقتصادی و بانکی وعده ن‌هایی شدن آن داده شده بود، به نظر می‌رسد به زودی این لوایح به مجلس تقدیم شود و بررسی آن در آینده نزدیک به طور رسمی آغاز شود.
اما در صورتی که واحد پول ملی به تومان تبدیل شود، این سیاست بنابر آنچه که مقامات بانک مرکزی ناکید کردند آثار اقتصادی از جمله تورم و یا اثرگذاری بر سایر شاخص‌های کلان اقتصادی را به دنبال نخواهد داشت و تنها موجب تسهیل مبادلات و برگشت به فضای عرفی جامعه می‌شود، چرا که اکنون نیز مردم در امور روزانه و مبادلات به غیر از مسائل بانکی تمام امور مالی خود را با واحد تومان انجام می‌دهند.
همچنین با تبدیل شدن ریال به تومان در بخش‌های مختلف باید تغییراتی ایجاد شود و از جمله آن میتوان به چاپ مجدد اسکناس، دسته چک، تغییر در سیستم‌های محاسباتی در بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری اشاره کرد.
باتوجه به اینکه قبلا بانک مرکزی اعلام کرده در صورت اجرایی شدن این طرح، اصلاحاتی جزئی در چاپ اسکناس‌ها اعمال می شود و به تدریج وارد چرخه پولی خواهد شد بنابراین قرار نیست که با تبدیل ریال به تومان تمامی اسکناس‌های موجود در بازار حذف و مجددا به بازار تزریق شود.

logo-samandehi