خبر مهم وزیر صمت درباره حذف سامانه یکپارچه خودرو

وزیر صمت در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو بیان کرد: این موضوع صحت ندارد و برنامه ما برای کنترل عرضه خودرو بر اساس سامانه یکپارچه خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، تعدادی از خودروهای صفر کیلومتر وارداتی با حضور وزیر صمت تحویل متقاضیان شد.

صبح امروز با حضور علی آبادی وزیر صمت تعدادی از خودروهای صفر کیلومتر وارداتی در نمایشگاه بین المللی تهران تحویل متقاضیان شد.

علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با اشاره به اینکه پیگیر تحویل خودروها هستیم گفت : مطالبه ما این است که روند تحویل سرعت و شتاب بگیرد و ظرف سه تا چهار ماه آینده همه خودروهای وارداتی تحویل داده شوند.

وزیر صنعت، افزود: آیین نامه واردات خودروهای کارکرده به دولت داده‌ شد و بررسی آن در دستور کار دولت قرار دارد که پس از تصویب در هیئت دولت آن را اجرایی خواهیم کرد.

علی آبادی با تاکید بر اینکه سیاست ما خروج از تصدی گری است، ادامه داد: من از وارد کنندگان مطالبه کردم تا در واردات خودرو تسریع ایجاد شود و امید است ظرف چند ماه آینده تمام خودروهای ثبت نام شده وارد و تحویل متقاضیان شود.

وی اضافه کرد: هیچ رانتی در واردات خودرو وجود ندارد؛ از این جهت خودروسازها در اولویت قرار گرفته‌اند که بتوانند تکنولوژی‌ها را برای داخلی سازی‌ها استفاده کنند.

حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو صحت ندارد
علی آبادی با بیان این که همه مردم باید به بهترین خودروها به خصوص خودروهای داخلی و با قیمت های مناسب دسترسی داشته باشند گفت: حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو صحت ندارد و همچنان فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه صورت خواهد گرفت.

علی آبادی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو بیان کرد: این موضوع صحت ندارد و برنامه ما برای کنترل عرضه خودرو بر اساس سامانه یکپارچه خواهد بود.

وی تاکید کرد: هدف ما کاهش قیمت خودرو و انطباق آن با شرایط جهانی است و دنبال آن هستیم تا مردم به بهترین خودروها دسترسی داشته باشند و بتوانند خودروهای خوب داخلی متناسب با قیمت‌های جهانی دریافت کنند.

علی آبادی تصریح کرد: ما در زمینه تولید خودرو به سمت برقی‌سازی در حرکت هستیم با توجه به اینکه مشکلات آلودگی هوا داریم در برخی شهرها در بعضی از ایام سال مجبور به تعطیلی برخی مشاغل هستیم چون امکان تحمل آلایندگی وجود ندارد. ضمن اینکه خودروهای برقی به شدت اقتصادی هستند و هزینه پایین سوخت آنها می‌تواند محرکی برای افزایش تولید آنها باشد.

وی یادآورشد: امسال تلاش می‌کنیم تا شهر تهران را به تجهیزات شارژ برقی خودروها مجهز کنیم. در هفته دولت امسال ۱۰۰ ایستگاه شارژ خودرو در تهران و کرج افتتاح شده و تا پایان سال به ۵۰۰۰ ایستگاه در سراسر کشور خواهد رسید.

وزیر صنعت در خصوص احتمال کاهش تعرفه واردات خودرو، گفت: من فکر می‌کنم تعرفه واردات هنوز جای بهبود دارد برای واردات خودروهای برقی تعرفه بسیار مخفف در نظر گرفته‌ایم پیشنهاد ما ۴ درصد برای خودروهای برقی است و برای خودرو های هیبریدی تعرفه ۴ تا ۱۵ درصد را پیشنهاد داده‌ایم.

علی آبادی درباره واگذاری سهام خودروسازان گفت: واگذاری‌ها بر عهده وزارت صنعت نیست و وزارت اقتصاد مجری آن است اما آنچه ما دنبال می‌کنیم خروج از تصدی گری است.

در این مراسم خودروهای چینی، کره‌ای و اروپایی وارداتی زیر ۲۵۰۰ سی‌سی به متقاضیان تحویل داده شد. البته واردکنندگان در این مراسم، در خصوص مدل، میزان مصرف سوخت، قدرت موتور، کشور محل تولید و نوع خودروهای وارداتی توضیحاتی به وزیر صمت ارائه دادند.

علاوه بر این اولین خودروی وارداتی چانگان cs۳۵ تحویل مشتری شد و محمد علی تیموری مدیرعامل سایپا اعلام کرد که به زودی ۱۱۰۸ خودروی وارداتی این شرکت تحویل مشتریان می‌شود.

نا گفته نماند اسفند سال گذشته بود که وزارت صمت اقدام به ثبت نام اولیه از متقاضیان خرید خودروهای وارداتی از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو کرد که در نهایت با گذشت ۶ ماه امروز بخشی از خودروهای وارداتی توسط وزیر صمت تحویل شد.

logo-samandehi