حواله Telegraphic Transfer

روش پرداخت T/T چیست؟

T/T همان پرداخت نقدی از طریق حواله می باشد. TT مخفف کلمه Telegraphic Transfer یا انتقال تلگرافی است.

در حال حاضر به دلیل اعمال تحریم ها علیه بانکها و وجود مشکلات جهت روش پرداخت LC  روش TT رایج ترین شیوه پرداخت خارجی می باشد. در این روش فروشنده خارجی ابتدا مبلغی بین ۱۰ تا ۵۰ درصد وجه  کالا (طبق پروفرما) را به عنوان پیش پرداخت از خریدار مطالبه می نماید. (Down Payment or Deposit). اعلام این رقم بستگی به نظر فروشنده دارد و نمیتوان برای آن قاعده مشخصی نظر گرفت، اما معمولا از ۵۰ درصد تجاوز نمیکند و معمولا”قابل چانه زنی است.( البته متداول ترین و معقول ترین رقم درصد پیش پرداخت معمولا ۳۰% می باشد).

سپس خریدار پس از توافق با فروشنده مبلغ پیش پرداخت را حساب اعلام شده فروشنده حواله ارزی خواهد نمود. اما از آنجائیکه بانکهای ایران در مورد ارسال حوالجات ارزی متاثر از تحریم های بین المللی  میباشند، لذا گزینه مناسب معمولا انتخاب یک شرکت صرافی از نوع دوم (شرکت دارای مجوز از بانک مرکزی با اختیار فروش حواله ارزی) میباشد.

پس از دریافت پیش پرداخت از طرف فروشنده ، فروشنده خارجی اقدام به تولید و آماده سازی و نهایتا” بارگیری کالا مینماید و در ازای ارائه کپی بارنامه و سایر اسناد حمل الباقی مبلغ پروفرما را از خریدار مطالبه مینماید. در این مرحله نیز خریدار پس از پرداخت الباقی مبلغ کالا (Balance Payment) اقدام به تسویه حساب با فروشنده نموده و پس از وصول مبلغ توسط فروشنده او اصل اسناد خمل کالای ارسال شده را برای خریدار خواهد فرستاد.

ریسک خرید و واردات کالا از طریق TT بالا است. زیرا فروشنده تا تمامی مبلغ کالای خود را دریافت نکند اسناد مالکیت کالا را برای خریدار ارسال نخواهد کرد و از طرفی خریدار نیز تمام وجه کالا را ارسال کرده است بدون اینکه کالا و اسناد را دریافت کرده باشد. بنابراین توصیه میشود در این نوع معاملات ، قبل از خرید اعتبار شرکت فروشنده از طریق سفارت متبوع آن شرکت، در ایران و یا از طریق اتاقهای مشترک بازرگانی ارزیابی شود. همچنین توصیه می گردد چنانچه در امر واردات تازه کار می باشید امور وارداتی خود را به افراد متخصص بسپارید.

طریقه ارسال حواله:

برای اینکار کافیست اطلاعات مربوط به شخص دارنده حساب نظیر نام کامل صاحب حساب(Account Holder Name or Beneficiary Name), آدرس صاحب حساب(Address), شماره حساب(Account Number) و اطلاعات مربوط به بانک یعنی نام بانک(Beneficiary Bank Name), آدرس بانک(Bank’s Address) و کد سوئیفت بانک(Swift Code) که در فرم مربوطه نیز می توانید ملاحظه فرمائید؛ را برای ما ارسال کنید.

  • حواله ارزی تی تی برای موارد ذیل مناسب بوده و ۳ تا ۵ روز کاری به حساب مورد نظر واریز می شود
  • ارسال جهت حسابهای فیمابین شرکتها و کارخانجات
  • ارسال هزینه ثبت نام دانشگاهها و کالج ها- موسسات و سفارتخانه ها
  • هزینه ثبت مقالات در مجلات و ژورنالهای خارجی
  • هزینه شرکت در نمایشگاههای خارج از کشور
  • انتقال حقوق کارکنان خارجی (دولتی – غیر دولتی – تعاونی- خصوصی)
  • پرداخت حق الوکاله در رابطه با دعاوی خارجی
logo-samandehi