حباب سکه به یک میلیون تومان رسید

پرونده معاملاتی بازار ارز در آخرین روز هفته گذشته با افزایش ۱۴۰ تومانی دلار بسته شد. به این ترتیب دلار توانست پا را فراتر بگذارد و با نرخی بیش از ۲۴ هزار تومان معامله شود.

به گزارش بنکر، معامله‌گران بازار ارز در آخرین روز هفته گذشته دلار را با نرخ ۲۴ هزار و ۱۴۰ تومان معامله کردند که ۱۴۰ تومان بیشتر از نرخ معاملاتی آن در روز چهارشنبه بود. یورو نیز با نرخ ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد. پیشروی دلار در حالی ادامه دارد که پیش از آن مقامات دولتی برای به آرامش رساندن بازار قول مساعد داده بودند. با این حال به نظر می‌رسد بانک مرکزی تاکنون اقدام مهمی در راستای کاهش التهابات ارزی انجام نداده و بازار ارز را رها کرده است.
افزایش سرسام‌آور قیمت دلار، بازار طلا و سکه را نیز ملتهب کرده است به طوری که حباب سکه به یک میلیون تومان رسیده است. آن‌طور که دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید، افزایش نرخ ارز و قیمت‌های جهانی و کاهش ارزش ریال، عاملان افزایش ۳۵۰ هزار تومانی قیمت سکه در طول یک هفته هستند. این در حالی است که هر قطعه سکه، با حباب یک میلیون تومانی دادوستد می‌شود.
نادر بذرافشان در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی گفت: در طول هفته‌ای که گذشت به طور میانگین قیمت هر اونس جهانی ۲۲ دلار افزایش داشت. علاوه براین، افزایش نرخ ارز و به دنبال آن کاهش ارزش ریال در برابر دلار سبب شد روند قیمت‌ها در بازار سکه و طلای داخلی روندی صعودی داشته باشد.
دبیر هیات‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: از اوایل هفته تا حدودی به دلیل کاهش ارزش ریال به جهت سرمایه‌گذاری، تقاضا برای سکه افزایشی بود که این عامل نیز بی‌تاثیر در افزایش قیمت‌ها نبود. این در حالی است که تقاضا برای خرید مصنوعات طلا به حداقل رسیده و سبب تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و توزیعی ما شده است. البته این افزایش تقاضا به شکل قدیم نیست و مردم برای خرید طلای گرمی یک میلیون تومان یا هر قطعه سکه ۱۱ میلیون تومان، قدرت خرید ندارند اما باتوجه به جنبه سرمایه‌گذاری برای حفظ ارزش پول ملی برخی اقدام به خرید سکه کرده‌اند.
دبیر هیات‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد: چنانچه همچون سنوات گذشته بانک مرکزی ورود و نظارت کند، بسیار بر التهابات بازار و روند افزایشی قیمت‌ها تاثیرگذار خواهد بود؛ بنابراین خواسته ما از رییس بانک مرکزی این است که بر این موضوع ورود کرده و با صحبت در این رابطه مانع افزایش بیشتر قیمت‌ها شوند.

logo-samandehi