جذابیت سکه در بازار نزولی؟

به گزارش اکوایران، دیروز بیشتر بازیگران رسمی بازار سکه، قیمت خرید خود را به گونه‌ای تنظیم کرده بودند که برای افراد عادی جذابیت داشته باشد. به عنوان مثال، یکی از صرافی‌ها در حالی که قیمت سکه برای فروش را ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان درج کرده بود، حاضر بود در محدوده ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی اقدام به خرید کند. در واقع در این صرافی، اختلاف نرخ خرید و فروش تنها ۳۰۰ هزار تومان بود. این اتفاق در حالی رخ داده که در تعطیلات نوروز، فاصله نرخ خرید و فروش سکه گاه بالای یک میلیون تومان بود.

به گفته برخی تحلیلگران، شماری از سکه‌بازان نسبت به آینده اونس طلا در بازارهای جهانی امیدوار شده‌اند و همین موضوع موجب شده اشتیاق بیشتری برای خرید سکه داشته باشند.

در مقابل، برخی از افراد عادی دیروز در حجم خرد تمایل زیادی به فروش سکه داشتند. یکی از فروشندگان عنوان می‌کرد که بخاطر بالا رفتن هزینه‌های جاری زندگی مجبور شده دو عدد ربع سکه خود را به فروش برساند. کسانی که برای حفظ ارزش دارایی خود وارد بازار سکه و ارز شده بودند، در شرایط کنونی ناچارند برای تامین نیازهای خود در موقعیت فروش قرار بگیرند.

با این حال، در حجم عمده، بیشتر معامله‌گران به دلیل احتمال عرضه بازارساز، با احتیاط رفتار می‌کنند و دیروز تمایل زیادی به فروش سکه نداشتند و البته خریدار بزرگی نیز نبودند. 

logo-samandehi