تلفن‌های همراه جایگزین کارت‌های بانکی

مدت کوتاهی است که پرداخت‌های موبایلی بر پایه فناوری NFC درکشور فعال شده تا از این طریق گوشی‌های تلفن همراه رفته رفته جایگزین کارت‌های اعتباری شود.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، از مهمترین مسائل در بانکداری نوین ارائه سرویس های مالی گوناگون از طریق درگاه های الکترونیکی بوده که مورد توجه بانک ها و موسسات مالی قرار گرفته است. در این راستا یکی از اولویت های امروزی بانک ها فراهم کردن سرویس های پرداخت الکترونیکی بوده و به همین علت راه های بسیاری برای ارائه این سرویس پیشنهاد شده است.
در سال های اخیر فناوری ارتباط حوزه نزدیک که یک روش استاندارد بیسیم برای ارتباط دستگاه های الکترونیکی در فواصل نزدیک است، از طرف موسسات مالی، شرکت های ارائه دهنده سرویس های پرداخت، تولیدکننندگان سیم کارت، اپراتورها و تولیدکنندگان گوشی همراه جهت پیاده سازی سرویس های پرداخت الکترونیکی مورد توجه قرار گرفته است.
مدت کوتاهی است که پرداخت موبایلی در کشور بر پایه فناوری NFC راه اندازی شده و اکنون تا سقف ۲۰۰ هزار تومان را از طریق گوشی های هوشمند تلفن همراه و پایانه های فروش می توان پرداخت کرد که این مبلغ قرار است به زودی تا ۵۰ میلیون تومان افزایش یابد.
با توجه به توسعه استفاده از تلفن های همراه هوشمند در کشور و خلاء استفاده از ابزارهای جدید پرداخت که جایگزین پایانه های فروش خودپردازها و یا پرداخت های اینترنتی شود، بانک مرکزی اردیبهشت ماه سال جاری مجوز پرداخت های موبایلی (NFC) را به بانک های کشور ابلاغ کرد. در این شیوه پرداخت ها بدون استفاده از کارت و با استفاده از نشان گذاری کارت های بانکی در بستر امن انجام می شود و این شیوه را می توان از طریق هر دستگاه هوشمندی چون ساعت هوشمند، تلفن همراه و یا فناوری های پوشیدنی اجرا کرد.
در این شیوه با نزدیک کردن گوشی هوشمند به پایانه های فروشی که به فناوری NFC مجهز باشند، اطلاعات به شکل نشان گذاری شده از طریق نرم افزارهایی که در گوشی نصب شده است به شاپرک منتقل می شود و پس از پردازش اطلاعات پرداخت انجام می شود که کل این مراحل کمتر از ۱۰ ثانیه طول می کشد.
با این کار می توان انواع پرداخت های جدید را برای نظام های پرداخت تعریف کرد و حتی پرداخت ارقام پایین را بدون وارد کردن رمز و در سقفی که مشتری می خواهد، انجام داد.
برای پشتیبانی این پرداخت سامانه سهند (سامانه هدایت نشانه های دیجیتال) در شاپرک ایجاد شده است و برای نشان گذاری کارت ها نیز مرکز ارایه نشانه گذاری اطلاعات یعنی مانا خدمات مورد نیاز را به بانک ها ارایه می کند.
در حال حاضر اپراتورهای تلفن همراه از قبیل همراه اول، ایرانسل و رایتل سرویس NFC را برای استفاده مشتریان خود فعال کرده اند. کاربرهای هر یک از این اپراتورها می‌توانند با بهره گیری از تکنولوژی NFC پرداخت‌های خرد خود از قبیل بلیت‌های الکترونیک شهری مانند مترو و اتوبوس، هزینه پارکومترو … را با موبایل بدون اینکه هیچ رمزی وارد کنند، بپردازند. البته برای اینکه در صورت گم شدن یا دزدیده شدن موبایل کاربر کسی نتواند از آن سوء استفاده زیادی بکند هر تراکنش یک سقفی دارد که برای پرداخت بیشتر از آن کاربر باید رمز وارد کند. در این صورت کاربر فرصت خواهد داشت تا کیف پول موبایلی خود را غیر فعال کند تا سوءاستفاده از آن نتواند از یک سقفی بیشترانجام شود.
البته کیف پول همراه تنها کاربرد این تکنولوژی نیست و می توان برای انتقال ساده و راحت فایل های مدیا بین دو گوشی هم از NFC استفاده کرد. برای اینکار تنها کافی است که NFC گوشی را فعال کرده و فایل را از گوشی به گوشی دیگر انتقال داد.
به نوشته ایبنا، گفته می شود که در آینده نزدیک NFC بیشترین تاثیر را در نحوه استفاده ما از موبایل‌هایمان خواهد داشت. از خرید تا برقراری ارتباط با دوستان و یا قفل کردن وسیله نقلیه‌تان همه به نوعی وابسته به این تکنولوژی خواهند بود.

logo-samandehi