تلاش‌های ایران برای مهار افت ریال جواب داد

پایگاه خبری #آمریکایی #بلومبرگ در گزارشی از مثمرثمر بودن سیاست‌های دولت #ایران برای مهار کاهش نرخ ریال در برابر #تحریم‌های آمریکا خبر داد.

به گزارش ایسنا، آمارهایی که بلومبرگ از وب سایت‌های مبادله ارزی و معامله‌گران در تهران گردآوری کرده است نشان می‌دهد نرخ مبادله هر #دلار آمریکا طی یک ماه اخیر به ۱۲۵,۴۵۰ ریال کاهش پیدا کرده است.

بلومبرگ بهبود ارزش #ریال را مایه آسودگی خاطر شهروندان #ایرانی دانست که شاهد افت بیش از ۵۰ درصدی ارزش ارز خود پس از خروج آمریکا از #برجام و بازگشت تحریم‌ها بودند.

بانک مرکزی ایران تدابیری را برای حمایت از ارزش ارز اتخاذ کرده که شامل ایجاد #سامانه مبادله #ارزی نیما برای مقابله با بازار سیاه و کنترل نرخ بهره #وام دهندگان بوده است.

عبدالناصر #همتی، رئیس #بانک مرکزی اظهار کرده که نرخ ریال در بازار آزاد اکنون نزدیک به نرخ نیمایی است.

مسعود غلامپور، تحلیلگر #بانک #سرمایه گذاری نوین در #تهران به بلومبرگ گفت: سیاست‌های بانک مرکزی برای کنترل بازارهای ارز و نرخ‌های بهره بانک‌ها به نظر می‌رسد کمک کرده است و تقاضا برای ارز خارجی در مقایسه با سال گذشته کاهش پیدا کرده است. وی همچنین افزود: ممنوعیت #واردات کالاهای لوکس به صرفه‌جویی حداقل دو میلیارد دلاری در هزینه واردات کمک کرده است.

logo-samandehi