تغییر رفتار مهم در بازار ارز

اتفاق تازه‌ای که از دیروز در بازار ارز در حال وقوع است، رفتار بازارساز ارزی است.

به گزارش اقتصادنیوز، بازارساز دیروز  به منظور از بین بردن امکان آربیتراژ قیمت فروش دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب را با افزایش مواجه کرد تا قیمت به بازار آزاد نزدیک‌تر شود. در ابتدای روز شنبه، قیمت فروش دلار بر تابلوی این صرافی ها۱۹ هزار و ۹۸۰ تومان بود، ولی به یکباره قیمت را در مرحله اول تا ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان بالا بردند و در مرحله دوم حتی نرخ به محدوده ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومانی وارد شد. با این قیمت‌گذاری، فاصله بین قیمت دلار صرافی‌های منتخب با بازار آزاد به حدود ۴۰۰ تومان رسید. این در حالی بود  که در انتهای هفته گذشته این اختلاف به حدود هزار و ۵۰۰ تومان رسیده بود.

این اتفاق امروز نیز ادامه یافت تا نرخ فروش دلار در صرافی‌ها به ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان برسد؛ یعنی ۶۰۰ تومان افزایش نسبت به روز قبل.

تغییر رفتار بازارساز از نوع قیمت‌گذاری صرافی‌ها مشخص است و به نظر می‌رسد به دنبال آن است که قیمت بازار آزاد را تحت تاثیر قرار دهد. بازارساز از طریق بالا بردن قیمت می‌توانست مانع از آن شود که دلالان به دنبال سودهای  نجومی، تقاضای کاذب را افزایش دهند. در هفته گذشته گزارش می‌شد بسیاری از دلالان، افراد زیادی را به دنبال خود به صف‌های صرافی‌های منتخب می‌برند تا از طریق کارت ملی و مدارک آنها، اقدام به خرید دلار برای خود کنند.

دیروز هم صف زیادی در برابر برخی صرافی‌ها وجود داشت، ولی بیشتر به واسطه افزایش شدید قیمت‌ها و هراس از افت بیشتر ارزش پول، این صف ایجاد شده بود. در شرایطی که قیمت دلار تغییر جهت دهد، صف ناشی از هراس رشد بیشتر قیمت‌ها به خودی خود از بازار رخت خواهد بست، ولی همچنان ممکن است صف ناشی از اختلاف قیمت‌ها در مقابل برخی صرافی‌ها وجود داشته باشد. نکته دیگر آن است که بازارساز می‌توانست از طریق بالا بردن قیمت صرافی‌ها، منابع خود را به شکل بهینه‌تری هزینه کند و این مساله توان او برای مقابله با نوسانات آینده را بالاتر می‌برد.برخی فعالان اعتقاد داشتند، با این اقدام بازارساز به مرور تقاضای کاذب از بازار رخت می‌بندد و قیمت‌ها در بازار آزاد نیز نزولی می‌شوند.

logo-samandehi