تصمیم فدرال رزرو قیمت طلا را افزایش داد

فدرال ررزو آمریکا در نخستین نشست خود در سال ۲۰۱۷ میلادی تصمیم گرفت تا نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کند. این مساله موجب کاهش ارزش دلار و افزایش قیمت جهانی طلا شده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، قیمت هر اونس طلا با ۰٫۴۴ درصد افزایش به بیش از ۱۲۱۵ دلار رسیده است. شاخص ارزش دلار آمریکا نیز با ۰٫۱ درصد کاهش به ۹۹٫۵۴ واحد رسیده است.
گرچه فدرال رزرو آمریکا در نشست روز گذشته خود نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کرده ولی نسبت به چشم انداز اوضاع اقتصادی این کشور ابراز امیدواری داشته و این مساله موجب تقویت گمانه زنی ها نسبت به افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده خواهد شد.
نیکولاس فراپل تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری ای بی سی بولیون تاکید کرد: ادامه روند نزولی ارزش دلار آمریکا موجب افزایش بیشتر قیمت طلا در کوتاه مدت خواهد شد. نگرانی ها نسبت به اوضاع سیاسی جهان و سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز می تواند موجب تقویت قیمت طلا شود.
وانگ تائو تحلیلگر تکنیکال بازار طلا نیز تاکید کرد: سطح مقاومتی بعدی برای قیمت طلا ۱۲۱۹ دلار است و سطح حمایتی قیمت طلا نیز در شرایط کنونی ۱۱۹۷ دلار است.
در شرایطی که بازار چین به علت جشن های سال جدید چینی تعطیل است، افت قیمت طلا به زیر ۱۲۰۰ دلار در هر اونس تاثیر زیادی بر افزایش تقاضا در بازارهای سایر کشوزهای آسیایی داشته است.
به نوشته سایت طلا،برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که اگر طلا بتواند سطح مقاومتی ۱۲۲۵ دلاری را بشکند در کوتاه مدت با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد.
قیمت جهانی طلا در ماه ژانویه با رشد ۵ درصدی روبرو شده که این بهترین عملکرد قیمت این فلز گرانبها از ژوئن ۲۰۱۶ میلادی بوده است. دلار نیز بدترین عملکرد خود را در سه دهه اخیر ثبت کرده است.
ادوارد میر تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری اف سی استون نیز تاکید کرد: اوضاع سیاسی نگران کننده جهان چشم انداز رشد اقتصادی کشورهتای مختلف را کاملا نگران کننده کرده است و می تواند گفت که سال ۲۰۱۷ سال کاملا نامطمئنی خواهد بود.
خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و برگزاری انتخابات سرنوشت ساز در آلمان و فرانسه و هلند نیز می تواند عامل موثری برای نوسانات قیمت طلا باشد.

logo-samandehi