تصمیمات دستوری در ثبات نرخ ارز اثر ندارد

یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره تثبیت نرخ ارز به قیمت ۳۳۰۰ تومان گفت:هر تصمیم به حالت دستوری در اقتصاد امروز ما جواب نمی دهد و اثری ندارد،‌ به ویژه این گونه تصمیمات در بحث نرخ ارز اصلا اثرگذار نخواهد بود.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، عدنان موسی پور  افزود:ثابت شده در ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته بارها در تصمیمات مشابه خواستند نرخ ارز را به شکل غیر واقعی نگه دارند،‌ موفق نبوده اند و تجربه نشان داده تصمیمات اتخاذ شده در زمینه تثبیت نرخ ارز تاکنون موفق نبوده است.
وی خاطر نشان کرد: آخرین تصمیمی که متاسفانه دولت اشتباه کرده در واقع تعیین نرخ ارز ۳۳۰۰ تومانی در بودجه سال ۹۶ است در حالی که در بازار آزاد امروز نرخ ارز بیش از ۴ هزار تومان بود.
عضو اتاق بازرگانی اهواز بیان کرد: بین نرخ ارز تعیین شده از سوی دولتی و بازار آزاد تفاوت فاحشی وجود دارد .
وی تاکید کرد: تفاوت بین نرخ ارز دولتی و بازار آزاد ، راه برای رانت و فساد اقتصادی باز می کند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط بازار و وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور بعید می دانم دولت در تثبیت نرخ ارز به قیمت ۳۳۰۰ تومان موفق شود.
گفتنی است ، چندی پیش رییس سازمان برنامه و بودجه از یکسان سازی نرخ ارز از سال آینده در محدوده دلار ۳۳۰۰ تومانی خبر داد.
محمدباقر نوبخت درباره نرخ ۳۳ هزار ریالی دلار در بودجه ۹۶ گفت: اکنون نرخ دلار مبادله ای بانک مرکزی ۳۲ هزار ریال است و اینگونه نیست که جهش آنچنانی داده باشیم.
به نوشته اقتصاد آنلاین،وی تاکید کرد: هرچند درآمد دولت از تبدیل دلار به ریال با افزایش نرخ بیشتر می شود اما قدرت خرید ملی برای ما مهم است لذا از افزایش نرخ ارز استقبال نمی کنیم.
وی خاطرنشان ساخت: یکسان سازی نرخ ارز باید سال آینده در همین حدود تنظیم شود.

logo-samandehi