ترکیه ادعاهای مربوط به بدهی گازی به روسیه را تکذیب کرد

شرکت دولتی بوتاس ترکیه گزارش برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه بدهی گازی این کشور به روسیه به ۲۷.۵ میلیارد دلار رسیده است را تکذیب کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، شرکت دولتی بوتاس ترکیه گزارش برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه بدهی گازی این کشور به روسیه به ۲۷٫۵ میلیارد دلار رسیده است را تکذیب کرد.

این شرکت در بیانیه خود نوشت: طی روزهای اخیر در برخی رسانه‌های گروهی و شبکه‌های اجتماعی اظهارات غیرموجه و بی‌اساس مبنی بر اینکه بدهی گاز ترکیه به روسیه به ۲۷٫۵ میلیارد دلار رسیده و مذاکرات برای بازسازی این بدهی در حال انجام است، منتشر شده است که اطلاع‌رسانی درست به مردم را ضروری می‌سازد.

بوتاس چنین اظهاراتی را “بی‌اساس” خواند و افزود این ادعاها “در روزهایی مطرح می‌شوند که سرمایه‌گذاری‌ها و توافق‌نامه‌های صادراتی کلانی در دستور کار (کشورهای) جهان است.

در اکتبر سال ۲۰۲۲، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیشنهاد ایجاد یک هاب گازی در ترکیه را داده بود؛ جایی که جریان گاز از دست رفته از طریق خط لوله نورد استریم، از آنجا می تواند مجدداً به اروپا هدایت شود.

ترکیه اعلام کرده است که تقریباً همه چیز برای شروع این پروژه از نظر زیرساختی آماده است، اما اصلاحات قانونی لازم است.

پارلمان این کشور اولین تصمیمات را در مورد فعالیت شرکت بوتاس، تولیدکننده نفت و گاز ترکیه و تعدادی از تامین کنندگان دیگر در اوایل آوریل اتخاذ کرد.

رئیس جمهور روسیه در تاریخ ۲۹ ژوئیه اعلام کرده بود که موضوع هاب گازی همچنان در دستور کار است.

انتهای پیام/

logo-samandehi