تداوم روزهای بد طلا

به گزارش اقتصادنیوز ،دیروز  قیمت اونس طلا  در حوالی کف شش هفته اخیر خود در نوسان بود، زیرا معامله‌گران منتظر نشانه‌های بیشتری در مورد سیاست‌های پولی آمریکا از سوی سخنرانان فدرال رزرو در هفته جاری و همچنین صورتجلسه نشست فوریه این نهاد هستند.

در سه هفته متوالی اخیر طلا ردندی نزولی داشته است. به نظر می‌رسد یکی از دلایل کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی، افزایش نرخ تورم آمریکا باشد. رویدادی که می‌تواند نشان‌دهنده این امر باشد که فدرال رزرو انگیزه کافی برای ادامه افزایش نرخ‌های بهره دارد.

بازارها اکنون در مورد اینکه کجا نرخ بهره آمریکا در سال جاری به اوج خود خواهد رسید، نامطمئن هستند و برخی از تحلیلگران نرخ پایانی آن را بیش از ۶ درصد می دانند.

دیروز هر اونس طلا در حدود ۱۸۳۷٫۸۹ دلار ثابت بود، قیمت آتی طلا نیز در ۱۸۴۶٫۹۵ در هر اونس بود. هر دو ابزار سه هفته متوالی روند نزولی را پیش گرفتند.

افزایش نرخ بهره، بازدهی خزانه داری آمریکا را افزایش می دهد که به نوبه خود هزینه فرصت نگهداری دارایی های بدون بازده مانند طلا را افزایش می دهد. فلز زرد در سال ۲۰۲۲ به شدت سقوط کرده بود زیرا فدرال رزرو برای مهار تورم اقدام به افزایش نرخ بهره تهاجمی کرد.

logo-samandehi