تخلیه هیجانات در بازار سکه

اکوایران: قیمت سکه امامی که در سه روز اول هفته جاری به صورت هیجانی رشد معناداری را ثبت کرده بود، در روز سه‌شنبه و چهارشنبه آرایش نزولی به خود گرفت.

به گزارش اکوایران، در این هفته با وجود اینکه قیمت سکه تا ۳۲ میلیون تومان اوج گرفته بود با کاهشی آبشاری تا ۲۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پایین آمد و کاهش سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را ثبت کرد. قیمت دلار هم از حوالی ۵۳ هزار و ۸۰۰ تومان وارد کانال ۵۱ هزار تومان شده که کاهش بیش از دو هزار تومانی را از سقف تجربه کرده است.

به عقیده تحلیل‌گران ارزی این روند کاهشی ناشی از تخلیه هیجانات در بازار است. با آغاز درگیری‌های منطقه‌ای، موجی از انتظارات تورمی در بازار تهران به‌وجود آمد و فضای معاملات ارزی را هیجانی کرد. اما با گذشت زمان این هیجانات به مرور کاهش یافت و نرخ ارز دچار عقب‌گرد پله‌ای شد. به‌نظر می‌رسد دلیل اصلی این کاهش قیمت عدم ارتباط تنش‌های نظامی با ایران باشد.

معامله‌گران فنی معتقدند قیمت دلار در مسیر نزول قرار گرفته‌ است. قیمت دلار اگر سطح ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان را از دست بدهد، نهایتا تا مرز ۵۰ هزار تومان کاهش می‌یابد. سکه‌بازان می‌گفتند در صورتی که زیر پای سکه با افت قیمت دلار خالی شود، احتمال تداوم عقب‌نشینی قیمت سکه وجود دارد. با این حال اگر نرخ دلار صعودی شود ممکن است هیجانات ارزی به بازار سکه سرایت کند.

در معاملات پشت‌خطی چهارشنبه شب هم کمتر کسی تمایل به خرید سکه داشت و فلزگران بهای داخلی در حدود ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بسته شد.

از نگاه تکنیکال کارها، سکه در حال حاضر مرز ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را پیش‌روی خود دارد و در صورتی که به آن برسد به تدریج وارد کانال ۲۹ میلیون‌تومان خواهد شد.

البته دسته‌ای از تحلیل‌گران معتقدند که شرایط برای جناح کاهشی بازار فراهم شده و اگر سکه مرز ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۲۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را از دست دهد احتمال برگشت قیمت سکه به قبل از جنگ غزه وجود دارد. پیش از آغاز جنگ‌های خونین نوار غزه، هر قطعه سکه امامی در حدود ۲۸ میلیون و ۱۰۰هزار تومان قیمت خورده بود.

logo-samandehi