تحلیل اف ایکس امپایر از روند قیمت طلا

تازه ترین تحلیل فاندامنتال کارشناسان اقتصادی اف ایکس امپایر نشان می دهد که قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت احتمالا تحت تاثیر افزایش ارزش دلار و کاهش تقاضا، با افت بیشتری روبرو خواهد شد.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، طلا همواره مکان امنی برای سرمایه گذاری بوده است. قیمت طلا در سال ۲۰۱۶ میلادی برای نخستین بار از سال ۲۰۱۲ با افزایش نسبی روبرو شده است.
بر اساس این گزارش روند نزولی قیمت طلا بار دیگر از شش ماه دوم ۲۰۱۶ میلادی آغاز شده و همچنان ادامه دارد. تحلیلگران اقتصادی اف ایکس امپایر بر این باورند که قیمت طلا در هفته های نخست ۲۰۱۷۷ میلادی احتمالا تحت تاثیر افزایش ارزش دلار آمریکا و کاهش تقاضای بین المللی با افت بیشتری روبرو خواهد شد.
قیمت طلا در شش ماه نخست سال گذشته تحت تاثیر افت ارزش دلار و نگرانی های مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با افزایش چشمگیری روبرو شده و وارد کانال ۱۳۰۰ دلاری شده بود.
ولی داستان در شش ماه دوم ۲۰۱۶ به طور کلی متفاوت شد و افزایش ارزش دلار ، بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا و پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فشار زیادی را بر قیمت جهانی این فلز زرد وارد کرد.
به نوشته سایت طلا،فدرال رزرو آمریکا نیز در نشست دسامبر نرخ بهره را افزایش داد و پیش بینی می شود در سال جدید میلادی نیز ۲ تا ۳ بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد.
تحلیلگران اقتصادی معتقدند که در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز فشار دلار بر قیمت طلا احساس خواهد شد و این مساله تقاضای سرمایه گذاری برای طلا را کاهش خواهد داد. به نظر می رسد تا وقتی که تحولات عمده ای در نیروهای ساختاری عرضه و تقاضا ایجاد نشود یا کاتالیزور جدیدی در بازار وجود نداشته باشد، نمی توان چندان به افزایش چشمگیر قیمت طلا در شرایط کنونی امیدوار بود.
برخی تحلیلگران پیش بینی می کنند که احتمال افت قیمت طلا تا ۱۰۷۰ دلار نیز وجود دارد و این بهترین فرصت برای خرید و سرمایه گذاری در بازار طلا خواهد بود.
به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران بین المللی، قیمت طلا تا زمانی که سطح مقاومتی ۱۱۸۰ و ۱۲۰۰ دلاری را نشکند نمی تواند به روند صعودی خود در بلندمدت ادامه دهد. وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای بین المللی به خصوص کشورهای آسیایی نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

logo-samandehi