تحریم نفتی و اقتصادی و قرارگرفتن در لیست سیاهFATF قیمت ارز را به ۲۷ هزار تومان رساند

بهاءالدین حسینی هاشمی می‌گوید: قیمت ارز در بازار روندی افزایش را دارد اما سیاست‌ها نباید به سمتی برود که دلار در بازار به کالایی کمیاب تبدیل شود.

 حسینی هاشمی، مقام اسبق بانکی و کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین افزود:متاسفانه قیمت ارز در ایران طی کمتر از ۶ ماه روند صعودی شدیدی را تجربه کرده است و امروز در صرافی‌های بانکی نیز دلار از ۲۷ هزار تومان فراتر رفته است.به گفتهی وی در حالی که ارز مسافری یا اسکناس ارزی مورد نیاز تنها ۵ درصد از کل گردش ارزی را تشکیل می دهد، این ارز مبنای قیمت گذاری در بازار شده است.

وی گفت: مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داده اند و این وضعیت را ایجاد کرده اند که در توضیح آنها می‌توان دو دسته را شناسایی کرد .

حسینی هاشمی ادامه داد: دسته‌ای از عامل که امروز تاثیر خود را نشان داده اند تشدید تحریم های اقتصادی، تحریم فروش نفت از سوی ایران، قرارگیری در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف و همچنین دیگر عواملی است که از سوی خارجی‌ها به ما تحمیل شده است. دسته‌ای دیگر نیز به کارکرد سیستمی نادرست نظام بانکی و … در سال‌های طولانی باز می گردد .

 وی گفت: اقتصاد ما بر پایه صادرات نفت و کالاهای غیرنفتی استوار بود؛ امروز حجم صادرات نفت به کمترین میزان رسید است و طبیعی است که چشمه ارز ایران مانند گذشته ورودی ندارد از سوی دیگر به دلیل قرارگیری در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف بانک‌های دنیا درهایشان را به روی ما بسته اند و تی کشورهای دوست نیز در همکاری بانکی با ما ملاظه دارند ، در نتیجه در حوره مراودات بانکی نیز با مشکل روبرو هستیم و لازم است در توضیح شرایط کنونی این عوامل را در نظر گیریم .

این کارشناس اقتصادی گفت: شاید اگر ما به عضویت اف‌ای‌تی‌اف در می آمدیم امروز در این شرایط نبودیم، هر چند فشار تحریم‌ها حس می شد اما وضعیت بهتر از قبل بود و باید گوشزد کنیم بیشترین بازده اف‌ای‌تی‌اف اتفاقا برای دولت است که می‌تواند پول‌های مشکوک را شناسایی کند و سالم سازی اقتصاد را در دستور کار خود قرار دهد .

 او تاکید کرد: در ادبیات اقتصادی جهان کشور دوست چندان مفهومی دارد، بانک ها در هر کشوری باشند برای پرهیز از جریمه شدن از همکاری با کشورهای غیر عضو خودداری می‌کنند .

حسینی هاشمی گفت: حالا می‌بینیم قیمت ارز در این محدوده قرار دارد و اگر سیاستی اتحاذ شود که بحران کنونی را دامن بزند، می تواند ارز یا دلار را به کالایی کمیاب بدل کند که تبعات این اتفاق ناگوار به چشم همه مردم می‌رود. همین حالا هم ارز در بازار هست اما دارندگان ارز ، دارایی‌شان را پنهان کرده اند و دولت نیز ذخیره باقیمانده خود را برای روزهای بدتر از امروز نگه داشت است.

logo-samandehi