تالار بازارساز در برابر دلار بازار

به گزارش اکوایران، با آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلای ایران، از قیمت دلار مورد قبول بازارساز رونمایی شد. روز گذشته، اکوایران گزارش داد که اولین قیمت کشف‌شده برای دلار در تالار معاملات نقدی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، در کانال ۴۱ هزار تومانی قرار داشت. این در حالی بود که یک روز قبل در بازار متشکل، اسکناس آمریکایی در کانال ۴۵ هزار تومان معامله شده بود. 

برخی از فعالان با توجه به این تغییرات عنوان کردند که بازارساز قصد دارد این تصور را برجسته کند که نرخ ۴۹ هزار تومانی دلار بازار آزاد، واقعی نیست و ارزش اسکناس آمریکایی در شرایط کنونی نمی‌تواند بالاتر از کانال ۴۱ هزار تومان باشد.

رئیس کل بانک مرکزی نیز صبح دیروز در بخشی از صحبت‌های خود در مراسم رونمایی از مرکز مبادله ارز و طلا، برای چندمین‌بار نرخ‌های بازار ارز را غیرواقعی دانست.

در روز آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلای ایران، در بازار آزاد خبر کمتری از حضور خریداران بود و این موضوع موجب شد که قیمت دلار از مرز ۵۰ هزار تومان، فاصله کاهشی بیشتری بگیرد. برخی از فعالان باور داشتند که خروج خریداران آربیتراژی از بازار عامل کاهش هیجان بود.

دیروز گفته می‌شد که از عرضه سهمیه‌ای پنج هزار دلاری با نرخ پایین‌تر از بازار، خبری نبود و همین موضوع موجب شد که تمایل به کسب سود از فاصله ارز سهمیه‌ای و بازار آزاد کاهش پیدا کند. 

برخی فعالان عنوان می‌کنند در صورتی که در روز جاری حواله درهم امارات زیر محدوده ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تثبیت شود، احتمال افت بیشتر دلار وجود دارد ولی در صورت برگشت درهم به بالای محدوده یادشده، دشوار است که جلوی رشد قیمت اسکناس آمریکایی گرفته شود.

logo-samandehi