تاثیر افزایش نرخ اونس بر بازار داخلی

بازار طلا در دومین ماه سال با نوسانات و تحولاتی همراه بود به‌طوری که هر گرم طلای ۱۸ عیار ۵۰۰۰ تومان، مثقال طلا ۲۰ هزار تومان و اونس طلا در بازار جهانی ۶۸ دلار نوسان قیمت داشت.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،انواع طلا در بازار داخلی در دومین ماه سال جاری با نوسانات نسبی همراه بود. طلای ۱۸ عیار و مثقال طلا در ابتدای اردیبهشت ماه در شیب افزایشی قرار گرفت، پس از آن در میانه‌های ماه نرخ طلا در جهت نزولی حرکت کرد و سپس در اواخر ماه بار دیگر سمت و سوی افزایشی به خود گرفت. همین وضعیت به‌طور نسبی برای اونس طلا در بازار جهانی نیز حاکم بود. در میان انواع طلا هر گرم طلای ۱۸ عیار در اردیبهشت ماه، بین ۱۱۳ هزار تومان تا ۱۱۸ هزار تومان در نوسان بود تا در مجموع در این ماه ۵۰۰۰ تومان نوسان داشته باشد. هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخلی در نخستین روزهای اردیبهشت ماه با نرخ ۱۱۸ هزار تومان روند خود را آغاز کرد. سپس در روزهای بعد و تا دهمین روز ماه نرخ طلا به حدود ۱۱۷ هزار تومان رسید. در ادامه ماه روند نزولی طلای ۱۸ عیار ادامه داشت و ابتدا به ۱۱۴ هزار تومان و سپس در دهه پایانی ماه به حدود ۱۱۳ هزار تومان کاهش یافت. اما در آخرین روزهای ماه با شیبی ملایم نرخ این نوع طلا مجددا افزایشی شد و در آخرین روز ماه به ۱۱۵۵ هزار تومان رسید. همین وضعیت تا حدود زیادی برای مثقال طلا در اردیبهشت ماه وجود داشت. هر مثقال طلا در این ماه بین ۴۹۰ هزار تومان تا ۵۱۱۱ هزار تومان در نوسان بود. مثقال طلا در ابتدای ماه روند خود را با نرخ ۵۱۱ هزار تومان آغاز کرد. سپس در روزهای بعد قیمت طلا به ۵۰۷ هزار تومان رسید و در ادامه و در نیمه ماه به ۵۰۳ هزار تومان کاهش یافت.
سپس در ۱۶ اردیبهشت نرخ مثقال طلا به ۴۹۰ هزار تومان رسید که پایین‌ترین نرخ برای این طلا در اردیبهشت ماه بود. در اواخر ماه بار دیگر نرخ مثقال طلا سمت و سوی افزایشی پیدا کرد و به ۴۹۸ هزار تومان رسید تا در مجموع هر مثقال طلا حدود ۲۰ هزار تومان در دومین ماه سال نوسان قیمت داشته باشد. اونس جهانی طلا برای معاملات در بازارهای جهانی در ابتدای اردیبهشت حدود ۱۲۸۵ دلار عرضه ‌شد. سپس در روزهای بعد با روند کاهشی به ۱۲۵۸ دلار و ۱۲۴۶ دلار رسید. در میانه‌های ماه این شیب کاهشی تندتر شد و به ۱۲۲۸ دلار و بعد هم ۱۲۱۷ دلار که پایین‌ترین قیمت اونس در اردیبهشت بود داد و ستد شد. در ۱۰ روز پایانی ماه بار دیگر شیب قیمت اونس طلا افزایشی شد و ابتدا به ۱۲۳۸ تومان و در آخرین روز ماه به ۱۲۵۶ تومان رسید و در مجموع اونس جهانی در این بازه زمانی حدود ۶۸ دلار نوسان قیمت پیدا کرد.
به نوشته اعتماد،اما قیمت‌ها در هفته‌های اخیر در بازار جهانی نشان می‌دهد که در دو هفته قبل قیمت جهانی طلا روند کاهشی پیدا کرده بود اما در هفته‌ای که گذشت برخی تحولات سیاسی در عرصه بین‌الملل و همچنین تحول در برخی شاخص‌های اقتصادی باعث شد که مجددا قیمت جهانی طلا به سمت افزایش حرکت کند و در این مدت به‌طور متوسط طلا ۱۰ دلار افزایش قیمت داشت.

logo-samandehi