تاثیرسیاست های ترامپ بر قیمت طلا

تازه ترین تحلیل کارشناسان اقتصادی اینوستینگ نشان می دهد که قیمت جهانی طلا در روزهای آینده تحت تاثیر سیاست های مالی و اقتصادی دولت جدید آمریکا و انتشار امارهای مهم آمریکا و اروپا قرار خواهد داشت.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نقل از پایگاه اینترنتی اینوستینگ، قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه پس از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ و کاهش ارزش دلار آمریکا با افزایش نسبی روبرو شده است.
قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه به ۱۲۰۹ دلار رسید و طی هفته گذشته رشد ۰٫۷۵۵ درصدی را ثبت کرده است. کاهش ارزش دلار مهمترین عامل افزایش قیمت طلا در هفته گذشته بوده است.
بر اساس این گزارش شاخص ارزش دلار از ابتدای ژانویه تاکنون بیش از ۱٫۴۹ درصد کاهش داشته است. نگرانی های مربوط به سیاست های حمایتی ترامپ و اظهارات اخیر وی در انتقاد از بالا بودن ارزش دلار، تاثیر زیادی بر افت ارزش پول آمریکا داشته است.
ترامپ بار دیگر شعار “امریکا اول” را مطرح کرد و قول داد تا جاده ها، پلها و بزرگراه های جدیدی احداث کند. اظهارات ترامپ از سوی دیگر موجب افت شاخص سهام در بازارهای بین المللی شده است.
گرچه طی روزهای آینده آمار اقتصادی چندانی در آمریکا منتشر نمی شود ولی روز جمعه آمارهای مربوط به رشد اقتصادی این کشور در سه ماه پایانی ۲۰۱۶ اعلام می شود و روز پنجشنبه نیز آمارهای رشد اقتصادی بریتانیا منتشر خواهد شد.
روز سه شنبه نیز آمارهای مربوط به فعالیت بخش خصوصی منطقه یورو کاملا زیر نظر خواهد بود. به نظر می رسد اعلام سیاست های اقتصادی و مالی دولت ترامپ طی روزهای آینده نیز می تواند تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت طلا داشته باشد.
به نوشته سایت طلا ، دوشنبه ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا در ایتالیا سخنرانی خواهد داشت. روز سه شنبه دادگاه عالی بریتانیا درباره اختلاف دولت و پارلمان بر سر طرح برگزیت رای نهایی را صادر خواهد کرد. آمارهای بخش مسکن آمریکا نیز روز سه شنبه منتشر می شود.
به نظر می رسد آمارهای اقتصادی مهم آلمان و سایر کشورهای منطقه یورو نیز تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی خواهد داشت. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی به خصوص چین و هند نیز تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت جهانی طلا خواهد داشت. در پیش بودن سال جدید چینی می تواند موجب افزایش تقاضای فیزیکی در بازار این کشور شود.

logo-samandehi