بی‌پولی، بلای جان بازار سرمایه

قائم‌مقام دبیرکل کانون کارگزاران فقدان نقدینگی در بازار سهام را یکی از دلایل عمده رکود در بازار سرمایه برشمرد و گفت: بسیاری از افراد، سرمایه‌گذاری در اوراق تضمین شده را به سهام ترجیح می‌دهند و در بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی، بازده مورد انتظار در حد سود تضمین شده این اوراق است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،علیرضا تاج‌بر به وضعیت رخوت این روزهای بازار اشاره کرد و گفت: رکود بازار منتج از رکود حاکم بر تمام بخش‌های اقتصادی کشور است و نباید انتظار داشت که وقتی تمام فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان شرایط نامطلوبی را تجربه می‌کنند، شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و کلیت بازار سرمایه در شرایط رونق باشند. وی یکی دیگر از دلایل عمده رکود در بازار سرمایه را فقدان نقدینگی در این بازار برشمرد و تصریح کرد: بسیاری از افراد، سرمایه‌گذاری در اوراق تضمین شده را به سهام ترجیح می‌دهند و برای بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی، بازده مورد انتظار در حد سود تضمین شده این اوراق است. وی اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و وضعیت سیاسی کشور نباید انتظار تغییر آنی شرایط بازار سرمایهرا داشت.
به اعتقاد تاج‌بر، به تدریج با ساماندهی بازار پول نرخ بهره بانکی واقعی‌تر خواهد شد و گشایش‌هایی هر چند اندک در وضع سیاسی دور از ذهن نیست؛ از طرف دیگر در برخی مجامع شرکت‌ها که در حال برگزاری است، مدیران اخبار خوشی برای سهامداران دارند. جمیع این عوامل تغییر تدریجی شرایط رکودی را به بار خواهد آورد. او در خصوص چشم‌انداز نرخ ارز برای بازار سرمایه نیز گفت: با توجه به دغدغه دولت برای ایجاد و تداوم ثبات اقتصادی، انتظار جهش قیمتی را برای نرخ ارز نباید داشت و ممکن است افزایش نرخ ارز صرفا به اندازه تورم باشد.
وضعیت بحران کنونی بانک‌ها سوال دیگری بود که قائم‌مقام دبیرکل کانون کارگزاران در پاسخ آن بیان کرد: اول از همه باید بین بانک‌ها، موسسات و تعاونی‌های اعتباری تفاوت قائل شد، بسیاری از بانک‌های پذیرفته شده در بورس با وجود زیان عملیاتی که متحمل شده‌اند، جزو شفاف‌ترین و بهترین شرکت‌های بورس هستند و اتفاقا در بلندمدت بحران موسسات اعتباری به افزایش اعتبار بانک‌های دولتی و اطمینان مردم به این بانک‌ها منجر خواهد شد و سپرده‌گذاران به علت اختلاف نرخ سودهای اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری پی خواهند برد.
به نوشته اقتصادآنلاین،وی معتقد است، با شرایط فعلی و رقابت منفی که در صنعت بانکداری وجود دارد، ادغام بانک‌ها موثر نبوده و اصلاح عملیات، نرخ سود منطبق با واقعیت‌های اقتصادی کشور، اجرای رتبه‌بندی بانک‌ها و فروش املاک و دارایی‌های مازاد، مهم‌ترین راهکار برون‌رفت بانک‌ها از این شرایط است. تاج‌بر در خصوص صنعت پیشرو بازار در نیمه دوم امسال نیز خاطرنشان کرد: بسیاری از صنایع بازار همبستگی مثبت با روند شاخص دارند و اغلب صنایع بورسی با توجه به اصلاح قیمتی که در این سه سال تجربه کرده‌اند، مستعد رشد قیمت است؛ البته با توجه به نرخ‌های جهانی می‌توان صنعت فلزات اساسی را پرپتانسیل‌تر دانست، همچنین صنعت خودرو با توجه به تغییرات مثبت بنیادی و نیز صنعت انفورماتیک با توجه به پیشرفت روزافزونی که در کشور دارند، از دیگر صنایع پیش‌روی بازار خواهند بود.

logo-samandehi