بیت‌کوین دوباره گران می‌شود

یک کارشناس حوزه بانکداری الکترونیک با اشاره به ارائه ارز دیجیتالی «گرام» در آینده‌یی نزدیک توسط تلگرام، این ارز را یک رقیب جدی برای بیت‌کوین ارزیابی کرد.

به گزارش بانکداران ۲۴، یک کارشناس حوزه بانکداری الکترونیک با اشاره به ارائه ارز دیجیتالی «گرام» در آینده‌یی نزدیک توسط تلگرام، این ارز را یک رقیب جدی برای بیت‌کوین ارزیابی کرد.
سهیل شهیدی  کاهش قیمت برخی ارزهای دیجیتالی از جمله بیت‌کوین را مقطعی توصیف و اظهار کرد: هرچند ممکن است، احتمالا در ابتدای کار یک کاهش قیمت داشته باشیم که البته طبق روال سال‌های گذشته امری قابل انتظار است، اما این کاهش قیمت به زودی متوقف و از ماه‌های خرداد و تیر و نیمه دوم سال رشد قیمت ارزهای دیجیتالی مجددا شروع می‌شود.
او همچنین ارز «گرام» که تلگرام صادرکننده آن خواهد بود را به عنوان یکی از اصلی‌ترین رقبای بیت‌کوین در آینده نام برد و اظهار کرد: اگر تلگرام به عنوان یک شبکه پیام‌رسان بخواهد وارد حوزه ارزهای دیجیتال شود، احتمال موفقیت آن بسیار زیاد است، چراکه تلگرام در حال حاضر حدود ۲۰۰میلیون کاربر دارد که در برابر ۵۰میلیون نفری که از ارزهای دیجیتالی فعلی استفاده می‌کنند، عدد بسیار بزرگ‌تری است.
این کارشناس حوزه بانکداری الکترونیک همچنین به مقاومت‌ها در برابر ارز تلگرام در داخل کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه به نظر می‌رسد، کج‌فهمی‌هایی وجود دارد، چرا که برخی فکر می‌کنند برای خرید و فروش ارز گرام باید مدارک هویتی به تلگرام ارائه شود، در صورتی که این گونه نیست و این مدارک هویتی تنها باید برای خرید سهام ارائه شود. در واقع تلگرام ایران را برای خرید سهام و نه استفاده از ارزهای خود تحریم کرده است. شهیدی با تاکید بر اینکه برای استفاده از ارز تلگرامی در محیط تلگرام نباید مدارکی ارائه دهیم، اظهار کرد: برخی فکر می‌کنند تلگرام با این کار خود به منافع اقتصادی کشور ضربه می‌زند در صورتی که برخی دیگر بر این عقیده‌اند که این امر چه بسا بتواند برای کشور ارزآوری هم داشته باشد، چراکه در این بستر می‌توان خدمات ایجاد شده در بستر تلگرام را به کاربران خارجی نیز عرضه کرد. قیمت بیت‌کوین که در آخرین خیزش قیمتی خود تا مرز ۲۰هزار دلار رفته بود، در روزهای گذشته دچار افت قیمتی حتی تا حدود ۲۵درصد هم شده است؛ امری که باعث شده بسیاری از سرمایه‌گذاران این حوزه را دچار تردید و نگرانی کند، با این حال بسیاری از کارشناسان با بررسی روند قیمتی این ارز در سال‌های گذشته این کاهش قیمت را امری معمولی و قابل پیش‌بینی ارزیابی کرده‌اند.  ارزهای دیجیتالی رمزنگاری همچون بیت‌کوین، ریپل و مونرو باید توسط سیستم‌های رایانه و با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته‌یی استخراج یا ماینینگ شود. بسیاری از غول‌های تکنولوژی امکان ارسال و انتقال پول را با استفاده از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان و پلتفرم‌های خود فراهم آورده‌اند تا کاربران بتوانند به راحتی ارزهای دیجیتالی مربوطه را استخراج کرده و از این طریق اقدام به کسب درآمد و سودآوری کنند. بیت‌کوین‌ در واقع پردازش مبادلات مالی بر بستر یک فناوری به نام «بلاک چین» است که زنجیره بلوک هم تعریف می‌شود و مبتنی بر رمزنگاری است. با استفاده از این فناوری یک پول مجازی به نام بیت‌کوین به وجود آمد که در فضای اینترنتی قابل انتقال است؛ فناوری بیت‌کوین‌ که یک پول رمزنگاری شده است، این امکان را به کاربران می‌دهد که بدون نیاز به هیچ بانکی مبادلات مالی خود را انجام ‌دهند، ضمن اینکه ناشناس هم باقی بمانند. پیام‌رسان تلگرام نیز چندی است که اعلام کرده قصد دارد تا به جمع پلتفرم‌های استخراج ارزهای دیجیتالی بپیوندد. به نوشته ایسنا،تلگرام ارز رمزنگاری شده اختصاصی خود را با عنوان «گرام»  (Gram) نامگذاری کرده است. گفته می‌شود این پلتفرم توسعه یافته تلگرام، امکان استفاده از این ارز را حتی در سایر پیام‌رسان‌های دیگر نیز فراهم می‌کند.

logo-samandehi