بیت‌کوین بازنده رقابت تنگاتنگ با طلا

سرمایه‌گذاران یک بار دیگر در حال حرکت به سوی پناهگاه سنتی برای سرمایه‌های خود هستند چرا که طلا روز یکشنبه و در پی انتشار اطلاعات اقتصادی شوک‌آور #چین در آخر هفته، شاهد افزایش ۲درصدی بود. در همین حال، معاملات آتی بازار بورس اوراق بهادار داو جونز و سایر شاخص‌ها به واسطه هراس‌ها از گسترش سریع #کرونا و تاثیر آن بر تحمیل رکود به اقتصاد جهانی دچار شیب تند شده است.

به گزارش بنکر، بهای طلا در یک بازگشت به عقب روز یکشنبه با روند صعودی همراه شد و با افزایش ۲٫۵ درصدی به ۱۶۰۵٫۵  دلار در هر اونس رسید. در روز جمعه، #طلا تا حدود ۴٫۷٪ سقوط کرده بود که بدترین سقوط آن از سال ۲۰۱۳ تاکنون است. معاملات آتی نقره نیز در روز جمعه شاهد فروش بالاتری بود و یکشنبه شب، با افزایش ۴۰ سنتی( ۲٫۵ درصدی) به ۱۶٫۸۶ دلار در هر اونس رسید.

حتی پیش از شیوع کرونا نیز اقتصاد چین تحت تاثیر جنگ اقتصادی طولانی‌مدت و کاهش تولید محصولات دچار چالش شده بود. انقباض در تولید ناخالص داخلی کافی است تا اقتصاد جهانی را در آینده قابل‌ پیش‌بینی تحت تاثیر منفی قرار دهد. در مقابل، علاقمندان کریپتو تلاش می‌ کنند #بیت‌کوین را به عنوان یک دارایی برای ذخیره جهانی به فروش برسانند.

بیت‌کوین نه تنها نتوانسته در کنار پناهگاه های امن سنتی مانند طلا و اوراق قرضه دولتی عرض اندام کند بلکه ارزهای رمزپایه در واقع کاملا یک قدم عقب تر از آنها هستند. قیمت بیت‌کوین از ۱۲ فوریه به بعد بیش از ۱۷درصد تنزل داشته و اکنون،‌ پایین تر از میانگین حرکت ۲۰۰ روزه خود قرار دارد.

با اینکه بیت‌کوین هنوز هم سالانه بهتر از طلا عمل می کند و در زمینه تورم نیز رتبه بهتری را کسب کرده اما نمی تواند مانند یک پناهگاه امن سنتی بخصوص در دوره های آشفتگی های اقتصادی و مالی رفتار کند. گرچه بیت‌کوین تلاش می کند نشان دهد می تواند یک دارایی امن باشد اما  توازن شواهد حاکی از آن است که هنوز چنین چیزی وجود ندارد.

logo-samandehi