بورس در ۴ فصل سال ۱۴۰۱

به گزارش اکوایران؛ بورس تهران فصل پاییز ۱۴۰۱ را درحالی آغاز کرد که ارزش معاملات خرد روزانه در اغلب روزها کمتر از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود و خروج متداوم روزانه پول حقیقی از بازار سهام عادی شده بود. روند رکودی معاملات در تابستان سال ۱۴۰۱ نیمی از فصل پاییز را نیز در بر گرفت.

معاملات پاییز ۱۴۰۱ از ابتدای مهر تا نیمه آبان ماه تنها یک روز با ورود پول حقیقی همراه بود و در هیچ روزی ارزش معاملات خرد روزانه به ۳ هزار میلیارد تومان نرسید. با این اوصاف روند معاملات نیمی از پاییز را می توان دنباله تابستان دانست اما از روز ۱۴ آبان ماه این شرایط رکودی از معاملات سهامی رخت بست.

در روز ۱۴ آبان ماه ارزش معاملات خرد از ۴ هزار میلیارد تومان فراتر رفت و نکته قابل تأمل ورود جریان پول حقیقی در این روز بود. در این روز خالص جریان پول حقیقی به ۲۸۶ میلیارد تومان رسید که در ۹۴ روز معاملاتی قبل از آن بی سابقه بود. این تغییر در روند معاملات باعث شد تا فعالان بازار سهام به روند صعودی شاخص کل امیدوار شوند و طلسم چند ماهه بورس تهران شکسته شود.

در نیمه دوم پاییز ۱۴۰۱ بورس تهران ۷ روز معاملاتی را با ورود جریان پول حقیقی مواجه بود و حتی خالص جریان پول حقیقی روزانه به مثبت ۵۰۰ میلیارد تومان هم رسید. ارزش معاملات خرد روزانه نیز در نیمه دوم پاییز برای ۱۳ روز معاملاتی بیش از ۴ هزار میلیارد تومان بود و حتی در ۴ روز معاملاتی به بیش از ۶ هزار میلیارد تومان رسید. روند معاملات پاییز بازار سهام باعث شد تا تحلیل‌گران و فعالان این بازار نسبت به روند پیش روی شاخص‌های سهامی در زمستان امیدوار شوند.

logo-samandehi