بورس از رونق افتاد /کنترل بازار در اختیار فروشندگان

به گزارش اقتصادنیوز، در این هفتهبازار سهام نوسانات بزرگی نداشت و شاخص ها بیشتر درجا زدند و مسیر مشخصی نداشتند. شاخص کل بورس در ۴ روز معاملاتی این هفته ۸۳۸ واحد معادل ۵ صدم درصد رشد کرد.

اما شاخص هم وزن ۲۰۱۷ واحد معادل ۴۱ صدم درصد افت داشت و شاخص کل فرابورس هم ۲۷ واحد معادل ۱۴ صدم درصد رشد کرد.

به طور کلی می توان گفت در این هفته سهم های بزرگ و شاخص ساز تغییر قیمت خاصی نداشته اند اما سهم های کوچک و متوسط بازار اکثرا منفی بوده اند و افت قیمت داشته اند.

سقوط ارزش معاملات

ارزش معاملات خرد بازار سهام در این هفته نسبت به هفته گذشته کمتر بود. گرچه هفته گذشته در آخرین روز معاملاتی ارزش معاملات تا رقم ۴۵۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت، اما در این هفته رقم های کمتر از آن هم به ثبت رسید.

البته در روز یکشنبه که اولین روز معاملاتی هفته بود ارزش معاملات خرد ۵۲۸۰ میلیارد تومان بود که نسبت به چهارشنبه هفته گذشته رقم بیشتری است، اما این تنها باری بود که ارزش معاملات خرد در این هفته به بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان رسید.
در روز دوشنبه رقم معاملات تا ۴۲۸۰ میلیارد تومان کاهش یافت، سه شنبه رقم معاملات کمی رشد داشت و به ۴۳۴۰ میلیارد تومان رسید و در نهایت در روز چهارشنبه که کمترین رقم معاملات روزانه ثبت شد، ارزش معاملات ۴۰۳۰ میلیارد تومان بود.

کاهش شدت خروج پول

در این هفته شدت خروج پول از بازار نسبت به هفته گذشته کمتر شد، اما در تمام ۴ روز معاملاتی، سرمایه گذاران حقیقی سرمایه خود را از بازار خارج کردند.

هفته گذشته تنها در روزهای شنبه و یکشنبه بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج شده بود اما در این هفته مجموعا حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد.

در روز یکشنبه که بیشترین خروج پول روزانه در این هفته ثبت شد، رقم خارج شده از بازار به ۹۵۰ میلیارد تومان رسید. روز دوشنبه این رقم تا ۳۶۰ میلیارد تومان کاهش یافت و سه شنبه هم رقم خروج پول از بازار به ۱۶۰ میلیارد تومان رسید.

در نهایت در روز چهارشنبه هم ۲۲۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد تا در تمام روزهای معاملاتی شاهد خروج پول باشیم.

کنترل بازار در اختیار فروشندگان

این هفته تنها در یک روز شاخص قدرت خریداران حقیقی به بالای عدد یک رسید و قدرت خریداران تنها در روز سه شنبه با شاخص ۱٫۰۷ بیشتر از قدرت فروشندگان حقیقی بود.

در روز یکشنبه که خریداران حقیقی کمترین قدرت را داشتند، شاخص قدرت خریداران به عدد ۰٫۸۸ رسید و در روزهای دوشنبه و چهارشنبه، این شاخص عدد مشابه ۰٫۹۶ را ثبت کرد.

logo-samandehi