بزرگترین تهدید علیه بازار جهانی طلا

در حالی که قیمت طلا در سال ۲۰۱۶ میلادی با افزایش ۸ درصدی روبرو شده و به نظر می رسد در سال ۲۰۱۷ نیز موانع زیادی برای افزایش قیمت این فلز زرد وجود دارد، اوله هانسن تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه ساکسو بانک بر این باور است که ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ۲۰ ژانویه، عملا بزرگترین تهدید علیه بازار جهانی طلا در کوتاه مدت به شمار می رود.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نقل از پایگاه خبری رویترز،تقویت ارزش دلار و افزایش شاخص سهام در بازارهای بین المللی تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا در هفته های اخیر داشته است. پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر نیز فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است. قیمت طلا در سه ماه پایانی ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۱۲۲ درصد کاهش یافته است.
پیروزی ترامپ در آمریکا گمانه زنی ها نسبت به افزایش ارزش دلار را بیشتر کرده و این مساله فشار زیادی بر قیمت طلا وارد کرده است.
اوله هانسن افزود: تقویت ارزش دلار و افزایش شاخص سهام همچنان موانع و چالشهای بزرگی برای قیمت طلا به شمار می رود. در ماه جاری به قدرت رسیدن ترامپ در ۲۰ ژانویه می تواند بزرگترین تهدید برای قیمت طلا باشد.
سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده نیز می تواند بر قیمت طلا موثر باشد. فدرال رزرو در نشست دسامبر نرخ بهره را ۰٫۲۵ درصد افزایش داده است.
به نوشته سایت طلا،پیش بینی می شود فدرال رزرو در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز نرخ بهره را ۳ بار دیگر افزایش خواهد داد.
برپایه گزارش سایت طلا، موسسه سرمایه گذاری سان گلوبال نیز اعلام کرد: با توجه به افزایش نرخ بهره آمریکا در ماه دسامبر و گمانه زنی های مربوط به بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا و چشم اندازهای افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ ، به نظر می رسد قیمت طلا در ماه های آینده نیز با کاهش بیشتری روبرو خواهد شد.
به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند نیز تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا خواهد داشت. روشن شدن سیاست های اقتصادی و مالی دولت ترامپ می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات ارزش دلار و قیمت طلا داشته باشد.

logo-samandehi