بخش سخت کرونا را پشت سر گذاشتیم

رئیس بانک مرکزی آلمان ابراز امیدواری کرد روند مثبت شدن رشد اقتصادی به زودی از سر گرفته شود.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، ینس ویدمان- رئیس بانک مرکزی آلمان – در مصاحبه با روزنامه ” آلگماینه تسایتونگ” با اشاره به بازگشت تدریجی میزان تولیدات به سطوح پیش از زمان بحران کرونا گفت: در ماه‌های اخیر شاید با یکی از حادترین شرایط اقتصادی تاریخ خود مواجه شده بودیم اما فکر می کنم به احتمال زیاد از سخت ترین شرایط موجود عبور کرده ایم. خبر خوب این است که اکنون در جایی قرار داریم که شرایط رفته رفته رو به بهبود رفته است.

ویدمان در عین حال افزود که روند بهبود وضعیت اقتصاد آلمان تدریجی و آهسته خواهد بود: دولت آلمان خیلی سریع به شرایط واکنش نشان داد و به حمایت از شرکت ها  و شاغلین پرداخت. ما هنوز آماده‌ایم اگر لازم شد کارهای بیشتری برای تقویت و محافظت از بخش های مختلف اقتصادی خود انجام دهیم.

بانک مرکزی آلمان پیش بینی کرده است اقتصاد این کشور امسال ۶.۶ درصد کوچک شود اما برخی از مراکز مطالعاتی این کشور نظر دیگری دارند؛ برآورد اخیر صورت گرفته توسط مرکز  مطالعات اقتصادی آلمان نشان می‌دهد اقتصاد این کشور امسال ۱۰ درصد کوچک خواهد شد پیش از آن که بتواند در سال آینده مجددا رشد مثبت را تجربه کند و سطح تولیدات ناخالص داخلی آن سه درصد رشد کند.

رئیس بانک مرکزی آلمان در بخش دیگری از سخنانش در خصوص نرخ تورم نیز گفت: انتظار ندارم سطح قیمت‌ها امسال خیلی بالا برود و در مجموع فکر می کنم وزن قیمت ها بیشتر رو به پایین گرایش دارند.

گزارش نهایی نرخ تورم آلمان در ماه می که توسط مرکز آمار این کشور منتشر شده، نشان می دهد تورم باز هم نسبت به نرخ  هدف‌گذاری شده دو درصدی فاصله داشته است. نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی یعنی آلمان در ۱۲ ماه منتهی به می با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۶ درصد رسید.

logo-samandehi