باورهای بازیگران ارزی از نرخ دلار این روزها

به گفته فعالان، اولین عاملی که در ابتدای روز سه‌شنبه، #قیمت #دلار را تحت تاثیر قرار داد، افزایش یکباره #نرخ #حواله درهم بود که در مقطعی حتی به سوی مرز ۳ هزار و ۹۰۰ تومانی نیز صعود کرد. با این قیمت حواله #درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست حتی به بالای محدوده ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان برسد.

به گزارش بنکر، با این حال، افزایشی‌ها با یک مساله مهم برای رشد بیشتر مواجه بودند و آن افزایش حجم #اسکناس نقدی در بازار بود که تا حدی اجازه نمی‌داد دلار خود را با قیمت درهم هماهنگ کند.

برخی فعالان باور داشتند، این افزایش عرضه ارز ناشی از افزایش شدید روزهای اخیر بود؛ در واقع از نظر آنها بازار پس از این افزایش‌ها که چندان نیز از سوی عوامل بنیادی حمایت نمی‌شد، نیاز به یک اصلاح قیمت داشت و نقطه مقاومتی ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان، به‌عنوان مکانی برای تخلیه بار ارزی سفته‌بازان در نظر گرفته شد. در این میان، گروهی باور دارند، بازارساز دیروز به نوسان‌گیران و سفته‌بازان ارزی پاتک زد.

به باور آنها، صرافی‌های بانکی در ابتدای روز قیمت دلار را افزایش دادند و آن را روی سطح ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی قرار دادند. در ادامه با افزایش قیمت دلار در #بازار #آزاد، #صرافی‌های بانکی نیز عقب‌نشینی نکردند و قیمت دلار خود را تا مرز ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومانی بالا بردند. این موضوع چنین تصوری را در میان برخی نوسان‌گیران ایجاد کرد که بازارساز حساسیت زیادی به افزایش قیمت‌ها ندارد و تحت تاثیر آن خریدهای خود را بیشتر کردند.
این در حالی بود که صرافی‌های بانکی می‌توانستند با افزایش قیمت خود و نزدیک کردن آن به نرخ بازار، از ورود تقاضای کاذب به بازار جلوگیری کنند. از نظر برخی معامله‌گران، #بازارساز در حالی که قیمت را بر تابلوی #صرافی‌ ها بالا برده بود، به یکباره عرضه خود را افزایش داد و قیمت را با چنان سرعتی کاهشی کرد که نوسان‌گیران نتوانند در قیمت‌های بالا اقدام به فروش کنند. این موضوع در صورتی که صحت داشته باشد، توان سفته‌بازان و نوسان‌گیران برای مداخله در #بازار #ارز طی روزهای آتی را کاهش خواهد داد، چرا که سرمایه ریالی آن کمی کاهش پیدا کرده است و دلار بالا خرید نیز روی دست آنها باقی مانده است.

در این میان؛ عده‌ای نیز باور داشتند محدودیت جدید بانک مرکزی در مورد تراکنش‌های بانکی در افت قیمت اثر داشت.
دیروز بانک مرکزی اعلام کرد که تراکنش‌های کلیه سامانه‌های بین بانکی به ازای هر شخص در ۲۴ ساعت از درگاه‌های غیر حضوری به ۱۰۰ میلیون تومان محدود می‌شود. سال گذشته نیز محدود شدن تراکنش‌ها و جمع کردن پوزها عنوان شده بود که نقش مهمی در کاهش نوسانات دلار داشت.
در این میان، برخی نیز افزایش و کاهش روز گذشته دلار را هیجانی می‌دانستند و اعتقاد داشتند در این شرایط معامله‌گران حرفه‌ای از بازار دور می‌شوند تا شرایط مشخص‌تر شود.

logo-samandehi