بانک‌ها قُلّک دولت هستند

یک کارشناس بانکی با اشاره به عوامل درون و برون سازمانی موثر در وضعیت نابسامان بانک‌ها، گفت: فساد گسترده‌ای در سیستم بانکی و اداری کشور وجود دارد که باید خون تازه‌ای به آن تزریق شود.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،ابوالقاسم حکیمی پور در مورد وضعیت نابسامان بانک ها به تسنیم اظهار داشت: سیستم بانکی کشور به چند دلیل ضررده هست که برخی از آنها عوامل برون سازمانی از جمله مطالبات معوق و تسهیلات تکلیفی از سوی دولت و مجلس است زیرا برگشتی در اصل سرمایه وجود ندارد.
وی با بیان اینکه بانک ها قلکی هستند در اختیار دولت،گفت: دولت حدود ١٤هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی و ٨٥ هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهکار است. برای همین است که بانک ها تمایلی به پرداخت تسهیلات نداشته و بازگشت تسهیلات با ریسک بالایی همراه است.
این کارشناس مسائل بانک یکی دیگر مسائل برون سازمانی را بالا بودن قیمت تمام شده پول دانست و خاطر نشان کرد: عوامل درون سازمانی سیستم بانکی نیز ضعف کار کارشناسی در طرح های تسهیلاتی است و همچنین یکی از مهمترین ضعف‌های این سیستم، ضعف مدیریتی است.

*انتخاب مدیران بانکی بر اساس مصالح سیاسی
حکیمی‌پور در ادامه با اشاره اینکه در همه کشور ها مدیران بانکی، نظریه پرداز هستند، تصریح کرد: در کشور ما مدیران بانکی بر اساس مسائل سیاسی انتخاب می شوند و تنها افراد محدودی هستند که در چرخه مدیریت بانک‌ها می‌چرخند. به نوعی در سیستم بانکی بررسی منابع انسانی انجام نمی‌شود.
وی ادامه داد: مدیران بانکی باید بر اساس شایسته سالاری انتخاب شوند اما مدیران فعلی بانک ها شاید سابقه و تجربه داشته باشند ولی تنها به دنبال حفظ وضعیت موجود هستند و در جهت ارتقا و حل مشکلات بانکی اقدامی انجام نمی‌دهند.
این کارشناس بانکی گفت: همچنین هیئت مدیره بانک ها در سایر کشور ها بین ١٥ تا ٢٥ نفر هستند و حتی اعضای غیر موظف و اقتصاددان هایی نیز از خارج از سیستم بانکی به آنها کمک می کنند اما در ایران اعضای هیئت مدیره تنها ٥نفر بوده که در اتاق های در بسته جمع می‌شوند و اقدامی که بتواند بانک ها را از بحران خارج کند، ندارند.
وی با تأکید بر اینکه فساد به شدت در سیستم بانکی رخنه کرده و این مربوط به این دولت نیست ولی در این دوره عیان و آشکار شد، اظهار داشت:  برخی می گویند چرا در مورد افرادی خاص این گونه صحبت می‌کنید، اینها ذخایر انقلاب هستند؛اما باید بگویم اینها نه تنها ذخایر انقلاب نیستند بلکه جزو فاسد ترین‌ها هستند.

* نیاز سیستم بانکی به کالبد شکافی و دمیدن خون تازه
به گفته این کارشناس اقتصادی، باید به سیستم بانکی خون تازه ای دمیده شود زیرا افراد حاضر در بانک ها بی انگیزه هستند و سیستم جذب نیروی انسانی و پرسنل و عزل و نصب های غیر حرفه ای باید تغییرات اساسی پیدا کند.
حکیمی پور با تأکید بر اینکه معاونت نظارت بر بانک ها کاری انجام نمی دهد و با همه این مشکلات نیاز به کالبد شکافی دقیق است، گفت: وقتی انتصاب مدیران بانکی سفارشی و بدون در نظر گرفتن شایسته سالاری باشد توقع بیشتر از این نمی توان داشت. باید سیستم بانکی ورود نیروی انسانی و معیار استخدامی بازنگری شود زیرا برخورد پرسنل با مردم مناسب نیست و همه اینها به دلیل معیار مناسب نداشت در انتخاب افراد است.

*عملکرد مدیران فرقی با یک فرد زیر دیپلم ندارد
این کارشناس بانکی در خصوص فیش‌های نجومی و نحوه برخورد با آنها اظهار داشت: نباید توقع داشته باشیم چاقو دسته خودش را بِبُرد. بخشی از فساد اداری بانک‌ها همین فیش‌ها و حقوق‌های نجومی است و این اختلاف زیاد بین کارمندان جامعه و دولت باعث ناامیدی و بأس شده ولی دولت اقدام خاصی برای جبران انجام نداده است و حتی می توان گفت به نوع ماست مالی هم می‌کند.
وی با بیان اینکه انواع مختلف فیش‌ها توسط برخی مدیران تحت عنوان حق جلسه، حق مأموریت، حق کارشناسی دریافت می کنند که در مقابل عملکرد حوبی هم ندارند، خاطر نشان کرد: با توجه به این همه پولی که دریافت می‌کنند ولی نتیجه کار آنطور که باید نیست و اگر یک فرد زیر دیپلم را هم در این سمت بگذاریم همین کارها‌ را انجام می‌دهد.در کشورهای دیگر مدیران خود دارای دیدگاه بوده و به نوعی نظریه پرداز هستند به نوعی که به خروج بحران آن کشور منجر می‌شود.
حکیمی‌پور ادامه داد: این مدیران اگر ماهانه ۵ میلیون دلار هم دریافت کنند کم است. بنابراین با همه این شرایطی که وجود دارد، بهم ریختگی در سیستم اداری کشور وجود دارد که فرد دلسوزی نیست که با دل و جون برای کشور کار کند. وقتی بین دولت و اندیشمندان و متخصصان یک فاصله عمیق وجود دارد و گفتار درمانی خوبی وجود ندارد، نمی توان توقعی بیش از این داشت.

* شیوع فقر عمومی برخلاف رشد اقتصادی
به گفته این کارشناس بانکی و اقتصادی آمارهایی که اعلام می‌شود همه دورغ و جعلی است، و وقتی گفته می‌شود رسانه‌ها آمار را نقد نکنند، باید بگوییم این آمار قلب تپنده اقتصاد آمارهای موجود است. البته مشکل اصلی این است که یک مرجع منسجم و معتبر در کشور وجود ندارد زیرا هم بانک مرکزی و هم مرکز آمار هر دو دولتی هستند و آمارهایی که اعلام می‌کنند تنها بازی با اعداد  ارقام است، در حالی که مراکز آمار در سایر کشور‌ها خصوصی است.
وی با اشاره به اینکه در سایر کشور ها ملاک رفاه عمومی است وقتی این رقم رشد داشته باشد خود به خود رشد اقتصادی نیز رخ می‌دهد، تصریح کرد: در کشور ما رشد اقتصادی رخ داده ولی فقر عمومی وجود دارد بنابراین باید بگویم جیب مردم مهم است نه آماری که هر مرکزی جداگانه برای خود اعلام می‌کند.

logo-samandehi