بازار مسکن قرمز شد /چرا قیمت ها پرت است؟

به گزارش اقتصادنیوز، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

 فرقی نمی‌کند در کدام منطقه از بازار مسکن شهر تهران در حال جست‌وجو و ارزیابی قیمت و شرایط فایل‌های فروش باشید؛ یک ویژگی در همه مناطق مشترک است و آن قرمزپوش شدن قیمت‌ها است.

این روزها به ندرت می‌توان آپارتمان‌های فروشی به قیمت پیدا کرد؛ تقریبا همه فایل‌ها با قیمت‌های نجومی که بعضا بیش از ۲۰ درصد نسبت به سطح قیمت مورد انتظار در آخرین معاملات قطعی هر منطقه افزایش دارد، عرضه شده‌اند و این کار را برای خرید ملک دشوار می‌کند.

برخی قیمت‌ها به حدی پرت هستند که حتی یک تماس هم برای بررسی بیشتر آنها با عرضه‌کنندگان صورت نگرفته است و به اذعان واسطه‌ها، تب قیمتی بالاست اما دمای معاملات پایین‌تر است. به نظر می‌رسد اعلام قیمت‌های پرت در بازار فروش مسکن ناشی از فقدان دسترسی به سطح واقعی قیمت‌هاست؛ کمااینکه بر خلاف روال همیشه، بانک مرکزی گزارش ماهانه از وضعیت بازار مسکن دی‌ماه را در ماه بهمن منتشر نکرد و اکنون هم با گذشت ۱۰ روز از اسفندماه هنوز گزارش وضعیت بهمن منتشر نشده است.

به این ترتیب میانگین واقعی قیمت مسکن در معاملات قطعی برای فعالان بازار مسکن نامعلوم است و فروشنده‌ها نیز تحت تاثیر جو روانی ناشی از التهاب در بازار ارز، قیمت‌های خود را در غیاب قطب‌نمای بازار مسکن افزایش داده‌اند.
معلوم نیست آیا این ابهام درباره سطح واقعی قیمت مسکن به تفکیک مناطق تهران و بر اساس معاملات قطعی انجام شده تا کی ادامه پیدا می‌کند اما به نظر می‌رسد تاوان این ابهام را خریداران بازار مسکن باید به شکل مواجهه با فایل‌های یکسره قرمزپوش بدهند.

logo-samandehi