بازار ارز به کدام سو می‌رود

در شرایطی که تنها یک ماه و نیم به روزهای پایانی سال باقی مانده است، برخی از گزارش‌ها از احتمال ثبات قیمت ارز در روزهای پایانی سال خبر می‌دهد.

به گزارش بنکر، برخلاف ماه‌های گذشته، بررسی شاخص دلار نشان می‌دهد که در طول یک ماه گذشته از کمترین نوسان برخوردار بوده است اگرچه در همین مدت حدود ۵۰۰ تومان روی قیمت دلار رفته است. مشاهده اعداد و ارقام #بازار #ارز در طول یک‌ماه گذشته حاکی از آن است که نرخ دلار در روز ۱۳ دی‌ماه روی رقم ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان قرار داشت، این در حالی است که هم‌اکنون #دلار با قیمتی در حدود ۱۳ هزار و ۴۵۴ تومان فروخته می‌شود. این یعنی در طول یک ماه اخیر، نوسان نرخ دلار در حد ۸/۳ درصد بوده است.
در این شرایط، تنها یک ماه و نیم به روزهای پایانی سال باقی مانده است و برخی از گزارش‌ها، از احتمال ثبات قیمت #ارز در روزهای پایانی سال خبر می‌دهد. یکی از روایت‌ها، مربوط به روند بازار ارز در هفت سال گذشته است و پیش‌بینی شده احتمالا قیمت ارز تا پایان سال با رشد ۵/۱ درصدی به حدود ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان برسد. حتی گفته می‌شود که وضعیت کنونی بازار ارز شباهت زیادی به سال ۹۱ و یک سال بعد از تلاطم ارزی دارد که دلار را از هزار تومان به سه هزار تومان کشاند به طوری که بهمن و اسفند سال ۹۱ بازار ارز با بازدهی صفر روبه‌رو بود؛ اتفاقی که ممکن است امسال هم تکرار شود.
عبدالناصر #همتی، رییس کل بانک مرکزی نیز در خصوص تغییرات قیمت ارز به کرات اعلام کرده که نرخ‌ها در بازار نرخ واقعی نیست و به سمت ارزش ذاتی آن تعدیل می‌شود. قول می‌دهم که ثبات #نرخ #ارز را حتما تضمین کنم، ولی ثبات را فدای نرخ نخواهم کرد که نرخ را به یک نقطه برسانم ولی نوسان داشته باشد، پس من قول می‌دهم که #اقتصاد #ایران پیش‌بینی‌پذیر شود.
آخرین وضعیت قیمت‌ها در #بازار #ارز نیز نشان می‌دهد که هر #دلار با قرار گرفتن در میانه کانال ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان به افزایش پلکانی خود ادامه می‌دهد. ثبت چنین قیمتی در حالی رقم می‌خورد که دلار در طول هفته‌های گذشته به صورت روزانه با افزایش قیمت ۵۰ تومانی همراه شده است. این موضوع به افزایش فاصله قیمت #خرید و #فروش #دلار نیز انجامیده است، به طوری که هر دلار با قیمت ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان به فروش می‌رود.
رشد تدریجی و گام به گام قیمت دلار افزایش قیمت #یورو را نیز به همراه داشته است، به طوری که قیمت فروش یورو در مرز روانی ۱۵ هزار تومان قرار گرفته و قیمت خرید آن نیز ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان است. این تغییرات نشان می‌دهد که بازار ارز هر چند به صورت آرام و تدریجی، اما روند رو به رشد قیمت‌هایش را ادامه می‌دهد. با این حال احتمال وقوع جهش قیمتی در بازار دور از انتظار است.

logo-samandehi