بازارها برای سرمایه گذاران چقدر سود داشت

در سال‌های گذشته همواره #طلا و #ارز در صدر جدول بازدهی و سودآوری برای سرمایه‌گذاران قرار داشت، اما با فروکش کردن التهابات دراین بازارها، #بازارسهام خود را بالا کشید.

 

به گزارش بنکر ، برهمین اساس در۹ ماهه سال‌جاری، بورس بار دیگر رتبه نخست بازدهی  در میان بازارهای پنجگانه #ارز، #طلا، #بورس، #مسکن و #پول را از آن خود کرد. نکته جالب دراین بازه زمانی بالا کشیدن بازارپول یا همان سپرده‌های بانکی درمیان بازدهی سیار بازارهاست به طوری که در۹ ماهه امسال بازارپول در رتبه دوم بازدهی قرار گرفته است. با ادامه دارشدن رکود در بازارهای ارز و طلا و حتی بازدهی منفی آنها، شاهد تغییرات اساسی در میزان سودآوری و همچنین اقبال سرمایه‌گذاران به بازارهای مختلف هستیم. درمجموع با اتفاقاتی که در اقتصاد ایران رخ داده است، عمده سرمایه‌گذاران را به دو بازار سهام و پول هدایت کرده است. سرمایه‌گذارانی که ریسک‌پذیری بیشتری دارند وارد تالارهای بازار سرمایه شده‌اند تا از بازدهی نزدیک به ۱۰۰ درصدی این بازار بهره‌مند شوند. سرمایه‌گذارانی هم که نمی‌خواهند ریسک کنند به همان سپرده‌گذاری در بانک‌ها اکتفا کرده‌اند و سود بی‌دردسر سپرده را به سایر بازارها ترجیح داده‌اند.
این درحالی است که درکنار رکود بازارهای طلا و ارز، بازار مسکن هم که سال‌های گذشته به‌دلیل رشد قیمتی بالا بخشی از سرمایه‌ها را به خود جذب کرد، وارد رکود دامنه‌داری شده است و تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران از این بازار خارج شده‌اند.

بازدهی بورس در آستانه ۱۰۰ درصد
بررسی عملکرد بورس اوراق بهادار تهران در ۹ ماهه سال‌جاری نشان می‌دهد که این بازار درصدر جدول بازدهی بازارها قرار گرفته است. شاخص کل بورس #تهران در آخرین روز آذرماه امسال با رشد ۳ هزار و ۶۷۴ واحدی رکورد تازه‌ای را به ثبت رساند و روی عدد ۳۵۳ هزار و ۹۹۶ واحد قرار گرفت. بدین ترتیب بازدهی این بازار در ۹ ماهه امسال برای سهامداران به‌طور متوسط ۹۸٫۱ درصد بوده است که تا رسیدن به ۱۰۰ درصد فاصله اندکی دارد. درآخرین روز کاری بورس تهران در سال گذشته شاخص کل ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد بود که تا روزگذشته این شاخص ۱۷۵ هزار و ۳۳۷ واحد رشد کرده است. با این رشد به طور متوسط بورس تهران ماهانه ۱۰٫۹ درصد بازدهی داشته و ماهانه ۱۹ هزار و ۴۸۱ واحد رشد کرده است.
تعداد رو به رشد کدهای سهامداری صادر شده در سال‌جاری نشان دهنده اقبال مردم به این #بازار است. طبق تازه‌ترین آمارها در هشت ماهه سال‌جاری ۳۷۶ هزارکد سهامداری جدید برای سرمایه‌گذاران صادر شده است که ۱۱۵ هزار و ۷۰۰ کد آن برای زنان صادر شده است.

بانک دوم شد
درحالی که بازارپول و سپرده‌های بانکی برای مدت‌ها در انتهای جدول بازدهی بازارها بود، از ابتدای سال‌جاری در شرایط افت سوددهی سایربازارها، سپرده‌های بانکی خود را بالا کشید. درحالی که در بهار امسال بازارپول پس از بورس و مسکن رتبه سوم بازدهی را دراختیار داشت، در ۹ ماهه امسال، رتبه دوم بازدهی را کسب کرده است. هرچند همچنان نرخ سود سپرده‌های بانکی براساس مصوبه شورای پول و اعتبار ۱۵ درصد است، اما بسیاری از بانک‌ها سود ۲۰ درصدی را روی میز می‌گذارند. با محاسبه نرخ سود ۲۰ درصدی سالانه سپرده‌ها، سپرده‌گذاران هر ماهه ۱٫۶۶ درصد سود می‌گیرند که در ۹ ماهه این سود به ۱۵ درصد می‌رسد. البته صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت که یک پای آن در بانک‌ها قرار دارد نیز سود بالاتری از سپرده‌های مرسوم پرداخت می‌شود. براساس اطلاعات ارائه شده توسط شرکت بورس تهران متوسط بازدهی ماهانه این صندوق‌ها ۲٫۱۵ درصد است که برای ۹ ماه به ۱۹٫۳۵ درصد می‌رسد. همانگونه که اشاره شد، رکود شدید بازار ارز و طلا باعث شد تا بخشی از سرمایه‌هایی که از بانک‌ها خارج شده بود به باجه بانک‌ها بازگردد. اطلاعات بانک مرکزی از میزان سپرده‌های بانکی در پایان مرداد امسال نشان می‌دهد که بیش از ۲۲۶۳ هزار میلیارد تومان سپرده در بانک‌ها وجود داشته که نسبت به مرداد سال گذشته ۲۷٫۴ درصد و درمقایسه با پایان سال گذشته ۹٫۵ درصد رشد داشته است.

مسکن سوم شد
بازارمسکن که در بهار امسال در رتبه دوم بازدهی بازارها قرارداشت، در ۹ ماهه امسال یک پله سقوط کرد. براساس آمارهای بانک مرکزی در پایان آبان ماه امسال متوسط قیمت هرمتر مربع واحد مسکونی در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بوده که نسبت به ۱۱ میلیون و ۳۰ هزار تومان اسفند ماه سال گذشته ۱۲٫۹ درصد رشد داشته است. بدین ترتیب قیمت هر متر واحد مسکونی دراین دوره یک میلیون و ۴۳ هزار تومان افزایش یافته است. این رقم نسبت به ماه مهر نیز ۲ درصد رشد داشته است. این درحالی است که قیمت مسکن تهران در آبان ۹۸ نسبت به آبان ۹۷ حدود ۳۵ درصد افزایش یافته است.
بر اساس آمار بانک مرکزی در آبان ماه سال‌جاری، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۴ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹٫۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. براساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی نیز متوسط قیمت هر متر مربع واحدمسکونی پایتخت در آبان ماه ۱۲ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان بوده که نسبت به ۱۱ میلیون و ۹۳ هزار تومان اسفند پارسال، ۱۴٫۶ درصد رشد داشته است.
هرچند رشد جهشی قیمت‌ها دراین بازار سرمایه‌گذاران زیادی را به سوی خود جذب کرده بود، اما با افت شدید معاملات دراین بازار، از سرعت رشد قیمت‌ها نیز کاسته شد. از سوی دیگرنقدشوندگی پایین مسکن دراین شرایط باعث شده است تا سرمایه‌گذاران استقبال محدودی از این بازار کنند.

بازدهی زیر یک درصدی ارز
بازار ارز با بازدهی ۴۱ صدم درصدی در رتبه چهارم بازارهای پنجگانه قرار گرفته است. روزگذشته قیمت هر دلار امریکا درصرافی‌ها ۱۲ هزار و ۹۴۷ تومان بود که با وجود رشد بیش از ۸۰ تومانی نسبت به نرخ ۱۲ هزار و ۸۹۴ تومانی انتهای سال گذشته تنها ۵۳ تومان رشد دارد. براین اساس بازدهی #دلار به ۴۱ صدم درصد می‌رسد. البته در بازار آزاد نرخ دلار روزگذشته وارد کانال ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان شده بود.
این درحالی است که بازدهی یورو به‌عنوان ارز پرطرفدار دیگر در۹ ماهه امسال منفی بوده است. نرخ یورو که درپایان سال گذشته ۱۴ هزار و ۸۰۱ تومان بود روزگذشته به ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان رسید که با وجود رشد ۱۰۰ تومانی دیروز، ۵۵۱ تومان افت نشان می‌دهد و بدین ترتیب بازدهی این ارز به منفی ۳٫۷ درصد می‌رسد. گرچه در هفته‌های اخیر نوسانات دراین بازار افزایش یافته است، اما همچنان نسبت به قیمت‌های بالای ارز در سال گذشته پایین است.

طلا آخر شد
بازار طلا و سکه در ۹ ماهه سال‌جاری در انتهای جدول بازدهی بازارها قرار دارد. نرخ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی روزگذشته نسبت به آخرین روز سال گذشته ۱۰۴ هزار تومان معادل ۲٫۲۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. در پایان اسفند پارسال #سکه تمام ۴ میلیون و ۶۷۵ هزار تومان قیمت داشت که این نرخ روز گذشته به ۴ میلیون و ۵۷۱ هزار تومان رسیده است. در شرایطی که سکه طلا بازدهی با بازدهی منفی روبه‌رو بوده است، طلای ۱۸ عیار رشد نشان می‌دهد. به‌طوری که قیمت ۴۲۹ هزار و ۸۷۰ تومانی هر گرم طلای ۱۸ عیار در پایان اسفند پارسال به ۴۶۴ هزار و ۳۰۰ تومان در روزگذشته رسیده است که ۳۴ هزار و ۴۳۰ تومان برابر با ۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. با این حال بازار طلا که مدتی است رابطه معنادار خود را با اونس جهانی از دست داده است و تنها به دلار تکیه می‌کند، با کاهش قابل توجه میزان تقاضا مواجه شده است. کاهشی که درطلاهای ساخته شده افت بیشتری دارد.

logo-samandehi