ایران چقدر ذخایر ارزی دارد؟

صندوق بین المللی ۳پول در گزارش جدید خود از چشم انداز ۳اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، اعلام کرد ذخایر ارزی کشورهای منطقه روندی کاهشی را نسبت به سال قبل داشته و در بسیاری از کشورها به سطح نگران‌کننده‌ای رسیده است.

به گزارش بنکر ، در این گزارش که شامل وضعیت ذخایر ارزی ۳۰ کشور منطقه خاورمیانه ، قفقاز، آفریقای شمالی و آسیای مرکزی است، ایران پس از عربستان و امارت، بیشترین ذخایر ارزی را در بین تمام کشورهای منطقه دارد.
لازم به ذکر است که در این گزارش، آمارهای مربوط به #فلسطین، #سوریه، ۰#ترکمنستان و #سومالی مد نظر قرار نگرفته است. این آمارها بر اساس برآوردهای خود #صندوق #بین_المللی پول و آمارهای اعلام شده توسط بانک های مرکزی این کشورها تهیه شده است.

بیشترین ذخایر ارزی
#عربستان با در اختیار داشتن ۴۸۹.۸ میلیارد #دلار ذخایر ارزی در سال ۲۰۱۹، بزرگ ترین ذخیره ارزی در منطقه را دارد و #امارات با ذخایر ارزی معادل ۱۱۳.۴ میلیارد دلار و #ایران با ذخایر ارزی معادل ۸۵.۵ میلیارد دلار در رده های بعدی قرار دارند. #لیبی و #عراق دیگر کشورهایی هستند که بیشترین میزان ذخایر ارزی را در بین کشورهای منطقه دارند.

کمترین ذخایر ارزی
جیبوتی کمترین میزان ذخایر ارزی خارجی دارد. ذخایر ارزی #جیبوتی در سال ۲۰۱۹ به تنها ۴۰۰ میلیون دلار رسیده است. پس از این کشور نیز #سودان با ذخایر ارزی ۶۰۰ میلیون دلاری در رده دوم قرار دارد. ذخایر ارزی یمن یک میلیارد دلار و موریتانی ۱.۱ میلیارد دلار برآورد شده است.

ذخایر ارزی دیگر کشورها
در بین کشورهای منطقه همچنین ذخایر ارزی #کویت ۳۹ میلیارد دلار، قطر ۴۷.۵ میلیارد دلار، #افغانستان ۸.۴ میلیارد #دلار، مصر ۴۳.۹ میلیارد دلار، #آذربایجان ۵.۹ میلیارد دلار، #ارمنستان ۲.۳ میلیارد دلار و #گرجستان ۳.۸ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

logo-samandehi