“اکو” ارز واحد آفریقایی‌ها می‌شود

رهبران ۱۵ کشور #آفریقایی سر راه اندازی #ارز واحد این #قاره به توافق رسیدند.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان ان، تلاش‌های رهبران قاره #سیاه برای ادغام نظام اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه آفریقا بیش از پیش شدت یافته است و در تازه‌ترین تلاش‌ها، رهبران ۱۵ کشور آفریقایی #درابوجا، #پایتخت #نیجریه گرد هم آمدند و بر سر راه اندازی ارز واحد آفریقایی به نام “اکو ECO” به توافق رسیدند.

در حال حاضر هشت کشور: #بنین، #بورکینافاسو، #گینه بیسائو، #ساحل #عاج، #مالی، #نیجر، #سنگال و #توگو از ارز مشترکی به نام “فرانک” آفریقایی استفاده می‌کنند و هفت کشور دیگر از جمله #نیجریه، لیبریا و غنا قرار است به این هشت کشور در پروژه ارز واحد آفریقایی بپیوندند.

راه اندازی ارز واحد آفریقایی بارها و بارها به تعویق افتاده اما قرار است سال ۲۰۲۰ از این ارز رونمایی شود. برای تسریع در راه اندازی این ارز قرار است تا آژانس پولی غرب آفریقا، مؤسسه #پولی آفریقا و بانک‌های مرکزی این کشورها با یکدیگر همکاری داشته باشند.

انتظار می‌رود با رونمایی از اکو، معاملات بین این کشورها تقویت شود و بدون نیاز به تبدیل ارز، مسافران آفریقایی و خارجی در کشورهای فوق پول خود را خرج کنند.

توکانبو افیکویومی، اقتصاد دان آفریقایی گفت: اگر ارز واحد آفریقایی به گونه‌ای مناسب اجرایی شود می‌تواند به تقویت تجارت و کارایی در سطح قاره آفریقا کمک کند.

با وجود مزیت‌های نسبی، برخی کارشناسان نسبت به #اکو نگرانی‌هایی دارند. افیکیومی در همین رابطه گفت: اختلاف زیادی بین اقتصادهای این کشورها وجود دارد برای مثال کل تولید ناخالص داخلی گینه هفت میلیارد دلار است که کمتر از اقتصاد استان ابیا نیجریه است و این اختلاف بین سطح اقتصاد کشورها، کار را برای ایجاد یک ارز واحد بسیار سخت می‌کند.

logo-samandehi