«انی» به صنعت نفت ایران بازگشت

 با امضای تفاهم‎نامه همکاری میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت انی ایتالیا، این شرکت خارجی عهده‎دار مطالعه میدان‎ گازی کیش و فاز سوم میدان نفتی دارخوین شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تفاهم‎نامه همکاری با هدف مطالعه یک میدان نفتی و یک میدان گازی، امروز صبح با حضور علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران میان غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران و  آنتونیو ولا، مدیر بخش بالادستی شرکت انی امضا شد.

برمبنای این تفاهم‎نامه همکاری، شرکت انی ایتالیا ۶ ماه فرصت دارد نتایج مطالعات خود را روی میدان‌های نام‌برده به شرکت ملی نفت ایران ارائه دهد.

فاز اول طرح توسعه دارخوین خرداد ماه سال ۱۳۸۴ و فاز دوم در بهمن ماه ۱۳۸۹ راه‌اندازی شده‌ است. همچنین قرارداد توسعه فاز سوم میدان دارخوین در سال ۹۰ میان شرکت متن و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری امید، ایتوک ایران، پترو امید آسیا و توسعه توان انرژی پویا امضا ‌شده بود که به نظر می‌رسد به سرانجام نرسیده و امروز امضای قراردادی برای مطالعه توسعه فاز سوم این میدان به شرکت‌های خارجی در دستور کار قرار گرفته است.

انی، شرکت ایتالیایی فعال در صنعت نفت و گاز است که در حدود ۸۰ کشور جهان دارای عملیات است و بزرگ‌ترین شرکت صنعتی ایتالیا است.

پیش از این برای میدان‎ گازی کیش با شرکت‎های انگلیسی – هلندی شل، گازپروم روسیه و شرکت سرمایه‌گذاری غدیر نیز تفاهم‎نامه مطالعاتی امضا شده است. شرکت نفت فیلیپین و سرمایه‌گذاری غدیر پیش از این مطالعه برای مطالعه میدان دارخوین با شرکت ملی نفت ایران به تفاهم رسیده بود.

در عین حال، شرکت انی ایتالیا اخیرا مذاکراتی را به منظور اجرای طرح‌های توسعه پالایشگاه‌های موجود نفتی با استفاده از یک شریک چینی را با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت‌های پالایش نفت کشور آغاز کرده است. علاوه بر این سال گذشته قراردادی بین شرکت ملی نفت ایران و انی برای فروش نفت‌خام امضا شده بود که مطابق با این قرارداد، از ابتدای ژانویه تا دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی باید دست‌کم روزانه ۶۰ هزار بشکه و تا سقف ۱۰۰ هزار بشکه نفت‌خام به صورت روزانه توسط شرکت ملی نفت ایران به انی ایتالیا فروخته شود.

مسوولان شرکت نفت امیدوار هستند که تفاهم‌نامه‌هایی که از دو سال پیش امضا شده، به قرارداد منتهی شود و گفته می‌شود تا پایان دولت یازدهم، قرارداد توسعه فاز ۱۱ با شرکت توتال امضا خواهد شد.

logo-samandehi