انتقاد شدید فرانسه از سوء‌استفاده ابزاری آمریکا از دلار

تیری آمیانی گفت: هر چیزی که به سلطه‌گری #دلار پایان دهد، خوب است، چراکه دلار به یک اسلحه #اقتصادی و #سیاسی برای #آمریکا تبدیل شده است و این #کشور به خود حق می‌دهد که هر جا دلار استفاده شد، دخالت کند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، نماینده حزب ملی فرانسه با بیان این که اتحادیه اروپا و روسیه نیازی به توافق جدید برای استفاده از #یورو در مبادلات تجاری با یکدیگر دارند، اظهار کرد: هر چیزی که به هژمونی دلار پایان دهد، خوب است. همیشه برای من جای تعجب دارد که چرا کشورهای بزرگی چون #روسیه و #اتحادیه #اروپا از دلار در تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند. دلار به یک اسلحه اقتصادی و سیاسی برای آمریکا تبدیل شده است و این کشور به خود حق می‌دهد که هر جا دلار استفاده شد، دخالت کند.

آمیانی گفت: دلار به آمریکا فرصتی قانونی و مجرمانه برای دخالت در امور زیادی را داده است. استفاده از دلار باعث شده #بانک‌های #فرانسوی تاوان بدهند. نمی‌توانم متوجه شوم که چرا هنوز هم به میزان زیادی از دلار استفاده می‌کنیم. اگر پیمان پولی بین روسیه و اتحادیه اروپا اجرایی شود نتایج خوبی برای آن می‌بینم.

از سوی دیگر الویرا نابیولینا، رئیس بانک #مرکزی روسیه گفت: دلیل این که بیشتر تجارت اتحادیه اروپا بر این کشور بر حسب دلار صورت می‌گیرد این است که بیشتر #صادرات روسیه به این اتحادیه را مواد خام تشکیل می‌دهد اما به تدریج در حال حرکت به سمت ارزهای دیگر از جمله ارزهای ملی در مبادلات هستیم.

وی افزود: این سوال مطرح است که چرا دلار بر مبادلات بین دو طرف سلطه دارد و #ارزهای ملی از جمله یورو خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. محدودیت‌های زیادی برای استفاده از دلار وجود دارد و استفاده از ارزهای ملی قابل اطمینان‌تر و معقول تر است.

پیش‌تر رسانه‌های روسی به نقل از آندری لاوروف، سخنگوی وزیر دارایی روسیه اعلام کرده بودند که در جریان دیدار #وزیر دارایی روسیه با #ماروش سوکویچ، #معاون کمیسر #انرژی اتحادیه اروپا، دو طرف بر سر ایجاد یک کارگروه مشترک برای استفاده از یورو و #روبل در مبادلات دوجانبه به منظور جایگزینی با دلار به توافق رسیده‌اند.

logo-samandehi