انتشار اوراق ارزی با پایه یورو و دلار

یک عضو کمیته فقهی بورس از بررسی چارچوب انتشار اوراق ارزی در این کمیته خبر داد و گفت: پایه این اوراق یورو و دلار خواهد بود.

به گزارش بانکداران ۲۴، سید عباس موسویان در خصوص انتشار اوراق ارزی اظهار داشت: با توجه به اینکه اوراق بهادار منتشر شده در ایران عمدتا ریالی است و کارکرد داخلی دارد و در مقابل پروژه‌های سرمایه‌گذاری دولت معمولا نیاز به ارز دارد، کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی چارچوب اوراق ارزی را آغاز کرد تا انتشار اوراق بهادار اسلامی توسط دولت جمهوری اسلامی ایران اجرایی شود. وی در ادامه افزود: بر این اساس انتشار اوراق ارزی در کمیته فقهی سازمان بورس در دستور کار قرار گرفت و بعد از بررسی‌های مختلف کمیته فقهی سازمان بورس با انتشار انواع اوراق مشارکت، اوراق مرابحه، اوراق اجاره، اوراق سلف و حتی اوراق اسناد خزانه اسلامی به صورت ارزی و ریالی موافقت کرد.
عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره پایه این اوراق گفت: پایه اوراق ارزی قطعا بر اساس ارز خواهد بود که می‌تواند ارزهایی همانند یورو و دلار مورد استفاده قرار گیرد همچنین سرمایه‌گذاران می‌توانند با دو شیوه ارزی و ریالی در این اوراق سرمایه‌گذاری کنند به این صورت که یا از مسیر پرداخت ارزی اوراق را بخرند یا قیمت روز ریالی این اوراق را پرداخت کنند تا مالک اوراق ارزی شوند.
موسویان در ادامه افزود: دولت سود این اوراق را تضمین می‌کند و متعهد است تا در سررسید علاوه بر اصل سرمایه، سود اوراق مورد نظر را به صورت ارزی یا ریالی و به قیمت روز به صاحبان اوراق بپردازند. وی اظهار داشت: افرادی که در ایران ارز در اختیار دارند، می‌توانند در این اوراق سرمایه‌گذاری کنند، چرا که علاوه بر این موضوع که این اوراق امنیت و تضمین دولت را به عنوان پشتوانه در اختیار دارد، تغییرات و نوسان نرخ ارز را نیز پوشش می‌دهد.
عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه گفت‌وگو با ایبنا درباره تسویه اوراق ارزی اعلام کرد: بر اساس ساز و کارهای تعریف شده، صاحبان اوراق ارزی در سررسید یا ارز تحویل می‌گیرند یا به قیمت روز، ریال ارز را به همراه سود آن دریافت می‌کنند.
موسویان با اشاره به اینکه خریداران این اوراق تنها مختص به داخل ایران نمی‌شوند، اظهار داشت: با توجه به اینکه نرخ بازدهی در ایران نسبت به سایر کشورهای دیگر مناسب‌تر است، این اوراق فرصت ویژه‌یی برای ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند تا با خرید آن سود مناسبی را کسب کنند.
وی در ادامه گفت: سرمایه‌گذاری در اوراق ارزی به نفع دولت نیز تمام می‌شود، چرا که دولت می‌تواند از منابع ارزی ایرانیان داخل و خارج از کشور به نحو بهینه‌تری در تامین مالی و برنامه‌های توسعه‌یی در بخش اقتصادی استفاده کند.
به نوشته ایبنا، عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره چشم‌انداز این اوراق به ایبنا گفت: انتشار اوراق ارزی در بلندمدت زمینه انتشار اوراق بین‌المللی اسلامی را فراهم می‌کند و دولت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با استفاده از این ابزار در کشورهای منطقه، کشورهای اسلامی و غیراسلامی این ابزار را منتشر کند و با توجه به سود مناسبی که این اوراق دارد قطعا مورد توجه و استقبال سرمایه‌گذاران در سایر کشورهای دنیا نیز قرار خواهد گرفت.

logo-samandehi