امروز دومین اجلاس FATF برگزار می‌شود

امروز دومین روز از اجلاس شش روزه FATF برگزار می‌شود و اقدامات و پیشرفت‌های #ایران و #پاکستان برای مبارزه با پولشویی و تامین #مالی تروریسم ارزیابی خواهد شد.

گسترش‌نیوز: نخستین روز از اجلاس شش روزه FATF روز گذشته با حضور بیش از ۸۰۰ نماینده از ۲۰۵ کشور مختلف در #پاریس برگزار شد.

این دومین نشست گروه ویژه اقدام مالی است که به ریاست نماینده #بانک مرکزی #چین، رئیس جدید گروه برگزار می‌شود.

محورها در نخستین روز از این اجلاس محدودسازی گروه‌های القاعده و داعش بوده و در جلسه امروز اقدامات و پیشرفت‌های ایران و پاکستان برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ارزیابی خواهد شد.

تصمیم‌گیری‌ها در مورد ایران برای قرار گرفتن این کشور در لیست سیاه #FATF یا تمدید تعلیق آن در حالی صورت می‌گیرد که مقامات مسئول در مجلس و شورای نگهبان در مورد پیوستن به این سازمان به توافق نرسیده‌اند.

ایران نخستین بار در سال ۲۰۰۹ در لیست سیاه این گروه قرار گرفت که محدودیت‌های اقتصادی و ورود سرمایه‌گذاری به این کشور از پیامدهای این تصمیم بود.

با امضای برجام در سال ۲۰۱۵ و پس از امضای توافق هسته‌ای اما این وضعیت به حالت تعلیق درآمد.

اگر در نشست امروز و پس از رایزنی این گروه، ایران در لیست سیاه FATF قرار بگیرد، #اقتصاد ایران که درحال‌حاضر با تحریم‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند، با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.

برخی اقتصاددان‌ها، پیش‌بینی کرده‌اند که با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه، #نرخ ارز بالا می‌رود و #تورم افزایش می‌یابد.

سرنوشت #پاکستان هم که اخیرا بار دیگر وارد فهرست خاکستری FATF شده، به تصمیم این گروه وابسته است.

این کشور از سال ۲۰۰۸ تاکنون مدام در شرایط ورود و خروج به فهرست خاکستری FATF قرار داشته و حالا برای خروج از آن به ۱۵ رای از ۳۷ کشور صاحب رای در این گروه نیاز دارد.

در آستانه شروع جلسات، مقامات پاکستان اعلام کرده‌اند که از ۲۷ خواسته گروه ویژه اقدام مالی به ۲۵ مورد آن عمل کرده است.

پاکستان در ماه‌های گذشته تلاش گسترده‌ای برای بازگشت به فهرست سفید این گروه آغاز کرده است.

logo-samandehi