الگوی دلار زدایی

پیدایش این الگو زمانی رخ داد که از سال گذشته میلادی فعالیت‌هایی از سوی برخی #بانک‌های #مرکزی برای افزایش #سهم #طلا در ذخایر #ارزی خود صورت گرفت.

به گزارش بنکر،  این الگو ریشه دوانده و همچنان ادامه دارد تا جایی که این چنین تب طلایی میان بانک‌های مرکزی و موسسات #پولی و #مالی معتبر دنیا، حتی از پایان قانون استاندارد طلا در سال ۱۹۷۱ میلادی مشاهده نشده بود.

به‌طور کلی، چرخش ذائقه به‌سمت بازار فلز گرانبها از دوره رکود اقتصادی دهه گذشته پررنگ‌تر شده است. بانک مرکزی اروپا هفته گذشته تصمیم گرفت تا پیشنهاد توافقی برای اعمال محدودیت در فروش طلا مطرح کند. هرچند موسسه‌های درون‌مرزی دیگر، طلا را با حجم بالا به فروش نمی‌رسانند و فروش نقدی را جایگزین کرده‌اند.  در هر صورت تقاضای سالانه برای شمش طلا نزدیک به ۸ درصد افزایش یافته و به ۱۱۲۳ تن در دومین سه ماهه سال‌جاری میلادی رسید.

این افزایش تقاضا تحت‌تاثیر حجم خرید بانک‌های مرکزی و فعالیت سرمایه‌گذارانی که نیاز به سبد معاملاتی با پشتوانه طلا دارند شارژ شده است. از سوی دیگر اظهارات کبوتری (غیرانقباضی) بانک‌های مرکزی بزرگ #دنیا، عدم تعادل ژئوپلیتیک و همچنین افزایش قیمت این فلز گرانبها سرمایه‌گذاران را به ورود در این بازار ترغیب می‌کرد تا جایی که صندوق‌های قابل‌ #معامله در #بورس که پشتوانه طلا دارند، بیش از ۶۷ تن طلا در سه ماه دوم امسال به دارایی‌های خود افزودند. این حجم از پشتوانه در این #صندوق‌ها منجر به ثبت رکورد ۷۶ ماهه با مجموع ۲۵۴۸ تن دارایی زرد شد.

logo-samandehi