اقدامات برای ثبات بازار ارز

بازار #ارز را می‌توان در سال گذشته یکی از مهم‌ترین بازارهای کشور و در صدر اخبار معرفی کرد، بازاری که تجربیات کم‌سابقه‌ای را از اواخر سال ۹۶ تا اواسط ۹۷ تجربه کرد.

به گزارش بنکر،  افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها، نوسانات پی در پی و سودجویی #دلالان همیشه در صحنه. البته این‌بار مردم عادی هم با افزایش قیمت‌ها و سود چشمگیر معاملات ارزی در آن زمان، به طمع کسب سود بیشتر به این بازار وارد شدند. اما با ورود #بانک مرکزی و اعمال برخی اقدامات اصلاحی و کنترلی در #بازار، دیگر خبری از #دلار ۱۷ و ۱۸ هزار تومانی نبود و به مرور نرخ‌ها در بازار روند کاهشی به خود گرفت تا جایی که این روزها #نرخ هر #دلار #امریکا در کانال ۱۱ هزار تومان قرار دارد و دیگر از نوسانات و تغییرات لحظه‌ای خبری نیست. با این حال، طبق آمار بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارز در خانه‌ها وجود دارد. رحیم زارع در گفت‌وگو با ایبِنا در این خصوص، گفت: با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی در کاهش و ثبات قیمت‌ها و جلوگیری از سرمایه‌گذاری ارز در خانه‌ها تا حدود زیادی بازار را کنترل کرده و میزان این ارزها کاهش یافته و براساس پیش‌‌بینی‌هایی که صورت گرفته بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی دست مردم است که این موضوع به نوعی مشکل‌آفرینی برای اقتصاد کشور است.
وی با تاکید بر اینکه نگهداری ارز در خانه‌ به نوعی خیانت به کشور و اقتصاد است، افزود: مردم و مسوولان باید با عرضه این ارزها به بازار، در بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت کمک کنند. در حال حاضر با کاهش قیمت‌ها و سیاست‌های اجرایی شاهد عرضه #ارزهای خانگی به بازار هستیم و مردم دیگر نگاه سرمایه‌گذاری به #بازار #ارز ندارند.

logo-samandehi