اقتصاد انگلیس کوچک‌تر شد!

پنجمین اقتصاد بزرگ جهان حدود یک چهارم کوچک‌تر شد.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور در ۱۲ ماه منتهی به می برای نخستین بار از زمان ثبت آمارهای رشد در سال ۱۹۷۹ به منفی ۲۴ درصد رسیده است.

رشد اقتصادی در بسیاری از بخش های مهم اقتصادی این کشور در حال حاضر در سطح صفر درصدی یا منفی قرار دارد. این رقم که ۱.۳ درصد بیشتر از رقم ثبت شده دوره مشابه منتهی به ماه قبل بود بیش از همه تحت تاثیر رشد ناامیدکننده منفی ۳۹.۷ درصدی بخش ساخت و ساز قرار گرفته است. در بین سایر بخش ها، رشد خدمات منفی ۲۳.۶ درصد و تولید منفی ۲۰ درصد اندازه گیری شده است.

از سوی دیگر اما اقتصاد انگلیس بر مبنای ماهانه موفق شد رشد ۱.۸ درصدی را به ثبت برساند که نسبت به ماه قبل ۲۶.۳ درصد بیشتر شده است.

طبق پیش بینی موسسه رتبه بندی مودیز، اقتصاد انگلیس امسال ۱۰.۱ درصد کوچک خواهد شد اما سال بعد رشد نسبتا خوبی خواهد داشت و ۷.۱ درصد بزرگ می شود.

پیش از این دیگر موسسه رتبه بندی مطرح یعنی فیچ پیش بینی کرده بود اقتصاد انگلیس امسال ۹ درصد کوچک شود.

متوسط رشد اقتصادی انگلیس در بازه زمانی ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۰.۵۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سپتامبر ۱۹۹۹ با دو درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر ۲۰۰۸ با منفی ۰.۲ درصد بوده است.

پیش از این، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی با بیان اینکه انگلیس یکی از بدترین وضعیت ها را در بین کشورهای توسعه یافته جهان دارد پیش بینی کرده بود رشد اقتصادی امسال این کشور به منفی ۱۱ درصد برسد که در سناریوی بدبینانه و شیوع موج دوم همه گیری این رقم ممکن است تا منفی ۱۴ درصد نیز به ثبت برسد.

گروه ” ای آیتم کلاب” نیز پیش بینی کرده بود اقتصاد انگلیس امسال هشت درصد کوچک شود و دست کم سه سال تا بازگشت میزان فعالیت های اقتصادی به سطوح پیش از بحران زمان لازم باشد.

logo-samandehi