افزایش نرخ سود از شنبه اجرایی می‌شود

اقتصادنیوز: رئیس کل بانک مرکزی آخرین آمار رشد نقدینگی مربوط به بهار امسال را اعلام کرد و از افزایش ۲ درصدی کف دالان نرخ سود در عملیات بازار باز از روز شنبه خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز، رئیس کل بانک مرکزی نوشت:

ذکر چند نکته را ضروری می دانم :

۱️⃣ آخرین آمار نقدینگی، علیرغم تکالیف قانونی تنخواه و هزینه های کرونا در ابتدای سال، حاکی از رشد ۶.۲ درصدی نقدینگی تا ۱۵خرداد می باشد. با توجه به اقدامات در دست اجرا، پیش بینی میشود رشد نقدینگی امسال به مراتب کمتر از رشد سال قبل، شود. صاحبنظران اقتصادی می دانند که در چارچوب جدید سیاست پولی بانک مرکزی کانال انتقال سیاستها، دالان نرخ سود است و هیات عامل بانک مرکزی سیاست تنظیم نرخها در دالان را به سمت تورم هدف انجام میدهد. مرحله اول آن از شنبه و با افزایش۲ واحدی کف دالان انجام میشود.

۲️⃣ پیش بینی رشد اقتصادی منفی۶ درصد توسط صندوق بین المللی پول برای سال ۹۹ ایران، دربدبینانه ترین سناریوهای پیش بینی بانک مرکزی نیز وجود ندارد و صندوق همان اشتباه محاسباتی را که برای رشدسال گذشته مرتکب شده بود،تکرار کرده است و اگر اشتباه پیش بینی سال قبل را اصلاح می کرد، به عدد متفاوت تری از آنچه اعلام کرده است، دست می یافت. در ضمن، بنظرم این پیش بینی با فرض ادامه قرنطینه بوده ، که چنین چیزی،  اساساً برای ما در حال حاضر موضوعیت ندارد.

۳️⃣ استفاده ازمنابع بانک مرکزی در عراق برای خرید کالاهای اساسی در چارچوب روابط دوستانه دو کشور، و با تصمیم و نظر ایران انجام میگیرد و تنها بخشی از گشایش هایی است که بتدریج اتفاق خواهد افتاد.برنامه ریزی وتلاش برای تأمین به موقع وکافی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم عزیز را وظیفه ملی خود در بانک مرکزی می دانیم.

logo-samandehi