افزایش قیمت طلا و بیت کوین بعد از جلسه فِد /واکنش بازارها به افزایش نرخ بهره آمریکا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، همانطور که اکثریت فعالان بازارها در هفته اخیر پیش بینی کرده بودند فدرال رزرو نرخ بهره خود را به میزان ۰.۲۵ صدم درصد افزایش داد.

در بیانیه بانک مرکزی آمریکا آمده است که نرخ بهره اندکی کاهش یافته است اما همچنان در سطح بالایی قرار دارد. در این بیانیه البته به طور شفافی نسبت به پیشرفت در جنگ با تورم بی سابقه در چهل سال گذشته نیز اذعان شده است.

 مقامات فدرال رزرو برای اولین بار در جلسات اخیر به جنگ روسیه و اوکراین و همچنین بحران پاندمی کرونا به عنوان عوامل مستقیم افزایش قیمت اشاره نکردند اگرچه جنگ روسیه و اوکراین عامل افزایش نااطمینانی در اقتصاد جهانی دانستند.

فدرال رزرو همچنین روند رشد اقتصادی این کشور را متوسط و وضعیت بازار کار را قدرتمند اعلام کرد و بر حساسیت مقامات این نهاد درباره تورم مجددا تاکید کرد.

همچنین در بیانیه فدرال رزرو آمده است که ادامه روند کنونی سیاست پولی برای مهار تورم با بازگرداندن آن به محدوده هدف ۲ درصد مناسب است.

جرومی پاول رییس فدرال رزرو در سخنانی که شفاف تر از بیانیه بود گفت اگرچه پیشرفت های اخیر در حوزه تورم مایع خشنودی است اما این موضوع سیگنالی مبنی بر پایان روند افزایش نرخ بهره نیست.

پاول اضافه کرد ما به شواهد بیشتری نیاز داریم تا مطمئن شویم تورم کنترل شده است و به سوی محدوده هدف خود بازمی‌گردد.

به طور کلی استقبال بازارها از نشست فدرال رزرو مثبت بود به نحوی که پس از جلسه فدرال رزرو قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی بیش از یک درصد افزایش یافت و به بالای مرز ۱۹۵۰ دلار هم رسید. مرزی که تحلیل گران عنوان کرده‌اند که اگر طلا بتواند در بالای این مرز مقاومت کند عبور از مرز ۲ هزار دلار نیز بسیار محتمل خواهد بود.

بیت کوین که ماه ژانویه را با رشد بالای ۴۰ درصد پشت سر گذاشته است پس از نشست فدرال رزرو بیش از ۳ درصد افزایش قیمت داشت و به قیمت ۲۳ هزار و ۶۰۰ دلار رسید.

logo-samandehi