افزایش قیمت طلا تا سقف ۲۰۰۰ دلار

کمی زمان خواهد برد تا هر اونس طلا به دو هزار دلار برسد و مسیر رسیدن به این سطح جدید از قیمت آنچنان که باید هموار نیست. گزارش تی دی سکوریتیز در حالی که سرمایه گذاران منتظرند تا قیمت‌های بالاتر مشخص شود، بازار طلا با این خطر مواجه است که به سوی کاهش قیمت‌ها رود.

به گزارش بنکر، قبل از اینکه قیمت ها به صورت چشم گیری افزایش یابند به نظر می رسد که این احتمال وجود دارد تا شاهد کاهش شدیدی در قیمت ها باشیم تا حدودی می توان گفت که نرخ بهره واقعی بالاتر ، تعهد فدرال رزرو برای سیاست های پولی مثبت فعالیتهای ضد تورم، تثبیت قیمت دلار و تقاضای زیاد برای کالاها دلایلی هستند که ممکن است قیمت طلا از وضعیت کنونی پایین تر رود و آن هم پیش از از آغاز یک روند افزایشی چشمگیر.
یکی از نگرانی های کوتاه مدت برای قیمت های طلا فشار های ضد تورمی می باشد به گفته تی دی سکوریتیز داده‌های ضعیف اقتصادی در سرتاسر جهان از جمله آمریکا حاکی از آن است که اقتصاد جهانی پایین تر از از سطح بالقوه عمل خواهد کرد و آن هم برای مدت طولانی پس از ویروس کرونا.
با این وجود در دراز مدت قیمت طلا بالاتر خواهد رفت و دلیل آن هم نرخ های بهره و میزان تورم خواهد بود.
ادامه روند کاهش نرخ ها که در محدوده منفی باقی میماند در کنار هزینه های پایین نگرانی‌هایی در خصوص استحکام پولهای رایج باعث خواهد شد قیمت هر اونس طلا تا پایان سال ۲۰۲۱ به سطح ۲ هزار دلار برسد.
طی چند هفته گذشته معاملات طلا بسیار محدود بوده است و هر اونس آن نزدیک به ۱۷۰۰ دلار معامله می شود
فلز زرد علیرغم ریسک‌های موجود رشد بسیار خوبی داشته است. طبق پیش بینی های تی دی سکوریتیز در فصل دوم سال قیمت هر اونس طلا به ۱۶۵۰ دلار در فصل سوم سال ۱۷۰۰ دلار فصل چهارم سال ۱۷۲۵ دلار فصل اول سال ۲۰۲۱ برابر با ۱۷۷۵ دلار در فصل دوم سال ۲۰۲۱ برابر با هزار و ۸۲۵ دلار در فصل سوم سال ۲۰۲۱ برابر با هزار و ۹۰۰ دلار و در پایان سال ۲۰۲۱ به مبلغ دو هزار دلار خواهد رسید و این روند افزایشی به سوی دو هزار دلار سرمایه‌گذاران را جذب فلز زرد خواهد کرد.
بسیار محتمل است که دنیای پس از ویروس کرونا با چند ماه قبل بسیار متفاوت باشد در واقع فضایی خواهد بود که اقتصاد در پایین ترین سطح بالقوه خود عمل می کند. میزان نرخ بیکاری در دراز مدت بسیار بالا خواهد بود و دولت ها که به دنبال حل چنین مشکلاتی هستند مبالغ بسیار هنگفتی را هزینه خواهند کرد مبالغی که شاید حتی در اختیار نداشته باشند. در همین حین بانک‌های مرکزی به صورت مجازی به صورت نامحدود پول به بازار تزریق می کنند و از این طریق قصد دارند تا بخش عمده ای از کسب و کارهای دولتی خصوصی و بدهی های شرکت ها را بخرند.
به دنبال دستیابی به نرخ پایین بیکاری دولت ها مجبورند هزینه کنند و بانکهای مرکزی اجازه خواهند داد تا تورم از سطح دو درصدی کنونی بالاتر رود . رخ های بهره واقعی منفی باعث خواهند شد تا ارزش طلا تا حدی پایین تر بیاید.

logo-samandehi